Pilulka opravdu snižuje kombinované počty hospitalizací s úmrtím asi o 89 procent u vysoce rizikových dospělých. Lék stačilo užít krátce po prvních příznacích onemocnění. „Samostatné laboratorní testování pak dále ukázalo, že si lék zachovává svou účinnost i proti omikronové variantě,“ sdělilo vedení firmy. Společnost Pfizer totiž otestovala své antivirotikum proti uměle vyrobené verzi klíčového proteinu, který omikron používá ke své reprodukci, upřesnila americká agentura AP.

Tyto nadějné aktualizace výsledků přicházejí v době, kdy počty nových nákaz koronavirem opět rostou a přibývají i úmrtí a hospitalizace. V USA počet mrtvých od začátku pandemie překonal číslovku 800 tisíc. Nejnovější vlna, která je na severní polokouli poháněná variantou delta, se nyní zrychluje kvůli chladnějšímu počasí a většímu počtu lidí ve vnitřních prostorách. Odborníci ale nyní spíše čekají na upřesnění čísel a informací z jižní polokoule od jihoafrických kolegů, kde již dva měsíce řádí omikronová mutace.

Podle AP americký regulátor léčiv FDA brzy rozhodne o povolení proticovidových tabletek od Pfizeru i konkurenčního Mercku, jenž žádost o povolení svého přípravku podal o pár týdnů dříve. Pokud bude uděleno, byl by Pfizer prvním léčivem proti covidu, které by si Američané (a brzy po nich nejspíš i Evropané) mohli vyzvednout v lékárně a užívat ho doma.

Silný nástroj proti nákaze

Prezident Joe Biden v úterním prohlášení označil lék Pfizeru za „další potenciálně silný nástroj v našem boji proti koronaviru“. Americká vláda už odsouhlasila nákup značného a prý i dostatečného množství tohoto léku Pfizer: jedná se o množství pro léčení až deseti milionů lidí. Vedení společnosti však naznačilo, že počáteční dodávky budou omezené a do konce letošního roku budou stačit na ošetření maximálně desítek tisíc Američanů. Do března ale Pfizer doufá, že výrobu rozjede a opravdu bude schopen poskytnout miliony platíček s tabletkami pro léčebný cyklus.

Očkování proti covidu u dětí
PŘEHLEDNĚ: Očkování dětí začalo. Jak je to s vakcínou a co na to pediatři

Údaje společnosti Pfizer o účinnosti léku jsou oproti výstupům společnost Merck značně pozitivnější. Merck totiž po závěrečném testování prezentoval mnohem menší přínosy. Již koncem listopadu firma informovala, že její lék snižuje počet hospitalizací a úmrtí o 30 procent u vysoce rizikových dospělých.

Obě společnosti zpočátku studovaly své léky na neočkovaných dospělých, kteří čelí nejvážnějším rizikům nákazy kvůli vyššímu věku nebo zdravotním problémům, jako jsou astma nebo obezita.

Pfizer ale zkoumal léčivo i u dospělých s nižším rizikem, včetně očkované podskupiny. V úterý pak oznámil smíšené údaje z obou skupin.

K výsledkům Pfizer dále uvedl, že její lék sice nesplnil hlavní cíl studie: tedy způsobit trvalou úlevu od covidu po dobu čtyř dnů během nebo po léčbě. Ale dosáhl druhého hlavního cíle: snížil počet hospitalizací o přibližně 70 procent ve skupině, která zahrnovala jak zdravé neočkované dospělé, tak i očkované dospělé s jedním nebo více zdravotními problémy. Méně než procento pacientů muselo být i přes podání léku hospitalizováno, oproti hospitalizovaným 2,4 procentům, kteří dostali placebo. V obou po sobě jdoucích studiích pak měli dospělí užívající lék desetinásobný pokles hladiny viru ve srovnání s kontrolní skupinou.

Očkování proto covidu.
Plusy a mínusy očkování. Šance na konec covidu stojí proti vedlejším účinkům

Podle agentury AP by na variantu omikron ale měl dobře fungovat i přípravek od Mercku. Oba léky totiž cílí na jinou část viru, než je v poslední době propíraný vrcholový protein koronaviru, který obsahuje většinu mutací nové varianty.

Ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walensky v pořadu televize NBC Today řekla, že stále nejlepším způsobem, jak se chránit před covidem, je se nechat očkovat nebo přeočkovat. „Pokud ale léky od Pfizeru budou schváleny, budou dalším potřebným nástrojem v boji s nákazou. Má to ale háček. Musíme lidi včas diagnostikovat,“ uvedla ředitelka Walensky.