Policisté zahájili stíhání 32 lidí. Nemusí se však jednat o konečné číslo. Další obvinění by mohla padnout v příštích dnech. Podezřelí jsou z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Mezi stíhanými není žádný pracovník vězeňské služby.

Zástupce vedoucího kladenské kriminálky Miroslav Linhart uvedl, že distribucí drog a dalších nepovolených věcí, například mobilních telefonů, do vinařické věznice se policisté začali intenzivně zabývat v dubnu letošního roku.

„Odsouzení drogy, injekční stříkačky a jehly přenášeli v různých obalech do věznice z nestřeženého venkovního pracoviště, většinou v konečníku. Dalším způsobem bylo přebírání omamných látek od návštěv při podání ruky nebo polibku. Odsouzený měl proříznuté kalhoty a a předaný předmět si rukou zasunul do konečníku, případně ho spolkl a na cele pak vyzvrátil," popsal některé způsoby distribuce kriminalista.
Policisté zhruba půl roku sledovali cesty, kterými především pervitin (parno), heroin (kalo), marihuana či některé léky do věznice putovaly. Poté udeřili, aby organizovanou síť rozbili.

Vyšetřování ukázalo, že podezřelí z prostředí mimo věznici také zjistili, kde bydlí jeden z pracovníků vězeňské služby. V době jeho volna pak do podvozku služebního vozu zaparkovaného před jeho domem umísťovali pašované mobilní telefony. Vězni pak skrýš v autodílně vybírali poté, co vůz vjel do areálu nápravného zařízení. Šofér o mrtvé schránce neměl žádné potuchy.

Z uvedených dvaatřiceti stíhaných osob je dvacet vězňů a dvanáct jejich spolupracovníků z civilního prostředí, tedy známých a příbuzných. Jak sdělila a okresní státní zástupkyně Nina Brozová, hrozí jim jeden ž pět let vězení, v případě recidivy i tresty vyšší.

Na akci Dutina se kromě policistů služby kriminální policie a vyšetřování podílela také vězeňská služba, Národní protidrogová centrála Praha a krajské ředitelství policie.

Více informací k policejní akci Dutina si přečtete v pátečním tištěném vydání Kladenského deníku.