„Občanské průkazy, prosím,“ na tuto větu v uplynulém víkendu doplatilo minimálně dalších 14 nezletilých a mladistvých, kteří i přes svůj nízký věk neodolali alkoholu. Policie České republiky a strážníci Městské policie Kladno totiž v noci z pátku na sobotu uskutečnili další akci. O její důležitosti a rozsáhlosti nemohl nikdo, kdo vyšel na ulici, pochybovat, hlídky totiž bylo vidět téměř na každém rohu.


Akce byla zahájena v osm hodin večer a zakončena ve tři ráno. Zapojilo se do ní celkem 56 strážníků a 85 republikových policistů. „Cílem opatření bylo zajištění veřejného pořádku, pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách, po odcizených věcech, podávání alkoholu mladistvým a distribuci omamných a psychotropních látek. Zúčastnili se jak policisté pořádkové jednotky, tak pořádkové služby a psovodi. Využili jsme i kamerového systému městské policie,“ sdělila mluvčí kladenské policie Jana Dětská.


Podle jejích slov policisté zkontrolovali celkem 512 osob, 278 vozidel a udělili 25 pokut v celkové hodnotě 15 900 korun. „Čtyři řidiče jsme zadrželi kvůli požití alkoholu před jízdou, tři oznámení o přestupku budou předána ke správnímu řízení. U jednoho z řidičů jsme provedli zkrácené přípravné řízení, neboť měl soudem vyslovený zákaz řízení,“ řekla Dětská.


„Dále jsme zadrželi pachatele závažnějšího trestného činu, ke kterému ale zatím nemůžeme podat bližší informace,“ uvedla mluvčí.


Kromě kontroly řidičů bývají při těchto akcích další nejpočetnější skupinou podnapilí mladiství. Policie prověřila sedm podniků a mezi nimi i menší bary. Nejvíce jich policisté nachytali v klubu Stodola, jenž je oblíbený právě mezi dospívajícími.


„Nejmladšímu, kterému jsme naměřili alkohol, bylo teprve čtrnáct let. Nejvyšší hladinu, 1,5 promile, měl jiný mladík. Dokazování toho, kdo jim alkohol nalil, je ale velmi obtížné. Obvykle tvrdí, že to byl kamarád, ale setkali jsme se už i s tím, že si dali doma s rodiči, protože matka měla narozeniny. Málokdo oznámí, že mu nalila obsluha,“ popsala Dětská.