Obžaloba viní devětapadesátiletého řidiče z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle expertiz, které trvaly dlouhé měsíce, se dosud potvrdilo, že za nehodou nestojí technická závada autobusu, ale nedbalost řidiče, který řídil v plastových pantoflích a nad vozem ztratil v osudnou chvíli kontrolu.

„Několik soudních stání již proběhlo. Poslední bylo odročeno na 14. října s tím, že dokazování, kvůli kterému byl soud odročen, se týká technického stavu vozidla. Pokud důkaz, který se měl provést, bude dostačující k rozhodnutí soudu, mohlo by být již vyhlášeno rozhodnutí, ale v žádném případě toto nelze předjímat, pokud se objeví nové skutečnosti,“ zdůraznil Ivo Poštolka, mluvčí kladenského okresního soudu.

Řidič zatím svoji vinu nepopírá, přestože si původně sám myslel, že za tragédií stála porucha plynového pedálu. Rodině zemřelého chlapce poslal již loni prostřednictvím svého advokáta omluvný dopis. V něm nabídl odškodné a přiznal svoji chybu.

Advokát řidiče Emanuel Mašín v dopise zmiňuje, že za čtyřicet let, kdy obžalovaný řidič z Kladna profesionálně řídí, najezdil přes milion kilometrů a nikomu neublížil. Měl také tvrdit, že opravdu věřil v poruchu autobusu, v důsledku které se vozidlo stalo neovladatelným. Nyní prý už ví, že selhal sám, a rodině nabídl finanční satisfakci.

Řidiči bylo již v loni na podzim sděleno obvinění z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí pobyt za mřížemi v délce trvání od jednoho roku do šesti let.

K tragické nehodě došlo loni 9. června. Řidič kladenského autobusu najel tehdy v plné rychlosti přímo do zastávky na autobusovém nádraží, kde stály děti, které smetl. Sedmiletý prvňáček dojíždějící do slánské základní školy z Ledců, náraz autobusu nepřežil. Desítky minut trvající oživovací pokusy byly marné. Dítě utrpělo vážná mnohočetná poranění neslučitelná se životem.