Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo v předchozích týdnech stížnost šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka proti trestnímu stíhání jeho osoby. Informaci přinesl Radiožurnál. „Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o stížnosti proti zahájení trestního stíhání v uvedení trestní věci. Stížnost obviněného byla zamítnuta jako nedůvodná,“ sdělil Radiožurnálu Petr Malý, mluvčí úřadu.

Už v minulém roce přitom Nejvyšší státní zastupitelství řešilo stížnost Miloše Baláka na zahájení trestního stíhání. Tehdy úřad případ vrátil policii. Ta nakonec Miloše Baláka obvinila znovu, jen změnila kvalifikaci trestného činu ze zpronevěry na porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se měl Miloš Balák dopustit tím, že v lánské oboře se těžilo a také odváželo mnohem více kamení, než kolik bylo uváděno v oficiálních dokumentech.

Takové pochybení ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák razantně odmítá. Deníku v reakci na rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství řekl, že se obvinění nezakládá na pravdě a nic špatného neudělal. „Je to absurdní. Celé je to nesmysl, ale absolutní nesmysl. Od začátku tvrdím, že obvinění se nezakládá na pravdě. Rozhodnutí mi sdělili ve zkratce právníci, nyní je záležitost v jejich řešení. Nic z toho, z čeho jsem obviněn, se nezakládá na pravdě, ani vzdálené. Více záležitost, jelikož je vše v šetření a živé, komentovat nebudu,“ reagoval na dotaz Deníku Miloš Balák.

Kauza Lánská obora

Kauza týkající se těžby kamene v lánské oboře není jediná, ve které čelí ředitel Lesní správy Lány obvinění. Už od října loňského roku řeší Okresní soud v Kladně možné ovlivnění veřejné zakázky s názvem II.etapa stabilizace a odvodnění svahů vodní nádrže Klíčava za více než 200 milionů korun. Zvýhodněna měla být firma Energie – stavební a báňská. Obviněn byl spolu s Milošem Balákem také manažer zmíněné firmy, a také samotná firma. Všichni obvinění odmítají.

„Věřím, že se prokáže moje nevina,“ sdělil Miloš Balák před zahájením hlavního líčení u kladenského soudu.

Hlavní líčení by mělo u soudu pokračovat výslechem dalších svědků ve čtvrtek 28. ledna. Předchozí jednání byla kvůli epidemiologické situaci a nemožnosti vyslechnutí svědků odročena.

Při doposud konaných soudních jednání vyšlo mimo jiné najevo, že firma Energie – stavební a báňská, která se později stala vítězem tendru a která realizovala první etapu, měla k dispozici projektovou dokumentaci. Firma, respektive rozpočtář firmy, ji získal na popud manažera Libora Tkadlece. „S počítačem si příliš nerozumím. Nejednalo se o finální verzi dokumentace a ani rozpočtu. Nic jsem s rozpočtem nedělal,“ vysvětlil u soudu Libor Tkadlec.