Obžalobě čelí šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, firma Energie-stavební a báňská i její manažer Libor Tkadlec. Všichni svoji vinu odmítají.
„Odmítám v této věci vypovídat z důvodu, že bych svojí výpovědí mohl způsobit trestní stíhání sobě či osobě blízké. Využívám své zákonné možnosti. Byl jsem zadržen, vyslýchán a zbaven svobodnosti. Proto odmítám vypovídat,“ sdělil soudci Petru Sedlaříkovi Eduard Gaisler, vedoucí odboru v Lesní správě Lány, který nechal po nástupu do funkce zřídit Miloš Balák. Oba dva byli blízkými spolupracovníky už dříve, a to v podniku Lesy Hluboká.
Obhájci obžalovaných v rámci výslechů svědků pak namítali, aby nebylo při pokládání otázek doslova citováno z policejních odposlechů, a to kvůli tomu, že s nimi nebyl soud seznámen. Toto ale soudce Petr Sedlařík několikrát odmítl s tím, že jistě všichni zúčastnění jsou na jednání soudu připraveni a navíc se jedná se o způsob, jak svědka konfrontovat. Policejními odposlechy by se měl soud zabývat v některé z dalších fází jednání
V kauze zvané Lánská obora měl podle obžaloby šéf Lesní správy Lány Miloš Balák při získávání zakázky za více více než 200 milionů korun zvýhodnit manažera firmy Energie-stavební a báňská Libora Tkadlece. Firma nakonec zakázku v roce 2017 získala spolu s firmou Syner. Obě firmy šly do získání veřejné zakázky ve sdružení. Druhá jmenovaná před vypuknutím kauzy ze sdružení odstoupila. Jak vyšlo najevo při výsleších, projektovou dokumentaci včetně rozpočtu a soupisu prací měl rozpočtář firmy Energie-stavební a báňská i Libor Tkadlec k dispozici ještě před vypsáním zakázky.
Jenže údajné zvýhodnění při veřejné zakázce není jediný pomyslný škraloup. Policie totiž znovu obvinila šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka ve věci těžby kamene poté, co bylo koncem srpna stíhání zastavené. Důvodem měla být změna právní kvalifikace. Podle kriminalistů měla vzniknout škoda 1,35 milionu korun, protože bylo vytěženo a následně také odvezeno více kamene, než kolik bylo uvedeno v oficiálních dokumentech.