Případy jsou o to závažnější, že nenechavci jsou jejich sousedé. Problémoví osadníci, kteří v pronajatém rekreačním domku svých příbuzných žijí už několik let, si pro svoji potřebu odnáší ze sousedních chat to, co jim doma schází.

Jednou je to televize, podruhé anténa, jindy koberec, Případy vykradených obydlí se zabývá i policie, ale dokazování není snadné. Zloději pokaždé tvrdí, že jim věci před chatou zanechal někdo neznámý. Několik činů se ale mužům zákona podařilo přece jen zlodějům dokázat. Těmi se bude zabývat 3. června rakovnický soud. „V pěti případech, které se podařilo prokázat, nebyla sice spáchána žádná závratná finanční škoda, ale i tak je to pro majitele chat vždy velice nepříjemné. Řešení ostatních činů ještě pokračuje. Nyní samozřejmě záleží na tom, jak rozhodne soud.

V případě, že byli pachatelé dosud bezúhonní, hrozí jim trest odnětí svobody maximálně na dva roky. Pokud spáchali v minulosti již něco podobného, je zde sazba až do osmi let,“ sdělil Kladenskému deníku mluvčí rakovnických policistů René Černý.

Podle svědectví okradených starousedlíků v chatové oblasti u rybníka Bucek mají činy na svědomí nejspíše členové jedné rodiny a jejich přátelé. Ti si ze sezonního příbytku prakticky udělali trvalé bydlení. Chata, kterou obývají, je navíc zatížena exekucí a dělí se o ni dva vlastníci. Majitelkou jedné poloviny objektu je kladenská lékařkaI ona už se Bucku ale raději roky vyhýbá.

„Je to hrozná situace a nevím si s ní rady. Příbuzného, který svoji polovinu chaty těm lidem pronajímá, jsem se snažila kontaktovat, ale marně,“ vysvětlila problém spolumajitelka nemovitosti. Co se týká exekuce na objekt a současných nájemníků, je i v tomto případě policie zatím bezzubá.

Zhruba desítka osob, která střídavě chatu na Bucku obývá, nemá prakticky jiné bydlení. Majitel s jejich pobytem v objektu ale souhlasí a policie je tudíž vystěhovat nesmí.

Do doby, než rozhodne soud o novém majiteli chaty, tam současní nájemníci budou i nadále zřejmě pobývat, což může trvat i několik let.

Někteří chataři, obtěžovaní nepřizpůsobivými sousedy nejméně osm roků, dokonce chtějí vzít právo do svých rukou a lumpy prý lynčovat.

„Opravdu nám asi nezbyde nic jiného, než si to s nimi vyřídit ručně. To už není možné. člověk přijede na chatu a aby jen počítal škody. Jestli se to nevyřeší, tak budeme muset už zasáhnout sami, “ nechal se slyšet jeden z chatařů.

Ze všeho nejvíce okradeným lidem vadí vědomí, že jim někdo narušil soukromí, sahal na jejich věci a ty odcizené bezostyšně používá.

„Na jednu stranu se nám tito sousedé pomalu vyhýbají, ale když jsme pryč, je vidět, že nás navštěvují. Když mi naposledy zmizela anténa a oni ji měli potom na své střeše, tak jen odvětili, že ji našli na smetišti. Proto jsem to předal policii i s fotodokumen­tací,“ uvedl Zdeněk Prokop.

Tomu navíc vznikla škoda nejen na rozbitých balkonových dveřích, ale i v ložnici, kam posléze vlezly kuny, které místnost dokonale pokálely a rozkousaly, co jim přišlo k chuti. Slova Zdeňka Prokopa podpořil i několikrát vykradený Richard Hora, jenž potvrdil, že jen letos na jaře se v osadě stalo nejméně sedmnáct nových případů krádeží.

„Nikdo z nás pochopitelně nemůže tvrdit, že to dělají stále stejní lidé, ale vše tomu nasvědčuje. Mně se ztratilo několik věcí opakovaně a pokaždé se našly u nich, přestože tvrdili, že jim je tam někdo dal, když nebyli doma,“ sdělil Hora.

Stejně jako ostatní poškození by se měl Richard Hora s obžalovanými osobami sejít ve čtvrtek 3. června u rakovnického sou­du.