Vážná dopravní nehoda se stala loni na konci března na rychlostní komunikaci nedaleko Brandýsku. Vedle havarovaného vozu zůstala ležet těžce zraněná mladá žena. Řidič, místo toho, aby jí poskytl pomoc, vzal do zaječech a z místa nehody utekl. Podle obžaloby jím byl sedmadvacetiletý Marek Cverna z Kladna. Ten svou účast při havárii popírá, navíc využil svého práva a před soudem odmítl vypovídat.

Očekávaný verdikt v pátek ale nepadl. Kladenskému soudu totiž chybí spis soudu v Praze, jenž se zabýval jinou Cvernovou kauzou. V případě uznání viny obžalovaného je nutný k uložení takzvaného souhrnného trestu. „Spis se mi zatím nepodařilo získat. Budu ho urgovat. Jednání proto musím odročit,“ uvedl soudce Roman Lada.

Marek Cverna je obžalován z ublížení na zdraví, maření výkonu úředního rozhodnutí, řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a neposkytnutí první pomoci. Svědčí proti němu například výsledky odborných expertiz provedených několik dní po nehodě, kdy policisté obžalovaného v místě jeho bydliště zadrželi. Při domovní prohlídce byly zajištěny oděvy, na nichž byly nalezeny mikroskopické stopy rozbitého skla automobilu i zeminy z místa havárie. V jeho prospěch nehovoří ani fakt, že byl v minulosti opakovaně souzen mimo jiné za řízení automobilu, aniž by absolvoval autoškolu.
Za řidiče při minulém jednání na konci března Cvernu označila i zraněná spolujezdkyně. Ta nehodu přežila jen díky rychlé pomoci, kterou jí poskytli svědci havárie. Dodnes je částečně ochrnutá a má psychické problémy. Tuto výpověď potvrdila i její přítelkyně, která s ní před havárií telefonicky hovořila. Podle ní jí sice neřekla, že je právě s obžalovaným, ale sdělila jí, že je tam On. „Tak vždycky nazývala Cvernu, protože věděla, že nejsem ráda, když s ním je,“ řekla soudu žena.

Kladenský soud se podobným případem, kdy řidič od nehody zmizel bez poskytnutí první pomoci, zabýval i v polovině loňského roku. Dvaadvacetiletému Davidu Skalkošovi, jenž ve Vítězné ulici usmrtil vozidlem přecházející školačku, ujel a vzápětí odletěl za příbuznými do Anglie, vyměřil tři roky nepodmíněně. Později mu trest zvýšil na 41 měsíců. Podle nepotvrzených informací je Skalkoš údajným příbuzným Marka Cverny.

Kladenští policisté nyní mají na stole jiný případ piráta silnic. Ten se stal poslední březnový den letošního roku. Bezohledně a rychle jedoucí třiatřicetiletý řidič luxusního vozidla Mercedes srazil v ulici J. Hory o čtyři roky staršího chodce, otce dvou dětí. Ten následky nehody nepřežil. Viník havárie také z místa ujel, aniž by se snažil sraženému muži pomoci. Sedmnáct hodin se pak skrýval, než se dobrovolně v doprovodu svého právníka přihlásil policii.
„Již mu bylo sděleno obvinění z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Vyšetřován je na svobodě,“ informovala mluvčí okresního ředitelství policie Michaela Nováková.

U řidiče mercedesu byly odebrány vzorky, na jejichž základě by bylo možné zjistit, zda ve chvíli havárie nebyl pod vlivem nějaké návykové látky. Výsledky však policisté zatím nemají k dispozici.