O tom se přesvědčili majitelé dvou jízdních kol, která nechali bez bezpečnostního zajištění stát v mezipatře schodiště v hotelu ve Wilsonově ulici ve Slaném. Zloděj jim krádeží způsobil škodu přes 23 tisíc korun.

Ovšem ani ve sklepě nejsou kola v bezpečí. Do uzamčení kolárny v panelovém domě 
v Italské ulici se vloupal zatím neznámý pachatel a ukradl zde hned sedm jízdních kol. Podle předběžných odhadů způsobil škodu zhruba 36 tisíc korun.
Policisté proto předkládají několik jednoduchých rad, jak své kolo bezpečně zajistit a předejít tak krádeži.

„Při odstavení kola na ulici používejte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu, například bezpečnostnímu stojanu, zábradlí či sloupu. Zabezpečovací systém je třeba využít i při ukládání kola do sklepní kóje a na balkony," vyložila policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Podle statistiky pojišťovny bylo loni jen ve Středočeském kraji ukradeno 856 kol. Minulý rok bylo toto číslo ještě o 300 vyšší.
„Je smutným faktem, že zhruba 70 až 80 procent ukradených kol se ke svým majitelům nikdy nevrátí. Zároveň můžeme potvrdit, že částka vyplacená za ukradená kola meziročně narůstá," uvedl 
Michael Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti 
s tím, že stejně tak narůstá 
i počet lidí, kteří si svá kola 
v rámci pojištění domácnosti připojišťují.

„Prakticky neexistuje zámek, který by zloděj nepřekonal, pokud už se kolo rozhodne odcizit. Pojištění je pak jedním z možných řešení," dodal Michael Neuwirth.

Jednou z možností, jak zvýšit naději, že se ukradené kolo vrátí ke svému majiteli, je registrace v takzvaném Centrálním registru kol (CEREK). Do toto systému se zájemce může zaevidovat například přes webové stránky. Také se může obránit na městskou policii, kde ho do CEREKu zaregistrují.´

„Když kolo někdo ukradne, majitel v registru vytvoří o jeho odcizení poznámku. Strážníci následně zadají číslo bicyklu do registru, zjistí tak, že bylo ukradeno a najdou majitele," vysvětlila mluvčí kladenských strážníků Markéta Fröhlichová.