Asi dvě stě pravicových radikálů v pondělí prošlo Kladnem. Svatováclavská manifestace se uskutečnila již popáté. Pochod začal na náměstí Sítná, kde účastníci přečetli první projevy. Následně se vydali směrem do centra. Na celou akci dohlíželi policisté i strážníci.

,,Policie v rámci bezpečnostních opatření nasadila do akce dostatečný počet policistů včetně kladenské pořádkové jednotky, jízdního oddílu a speciální pořádkové jednotky z Prahy,“ informovala mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

V ulicích hlídkovalo také pětatřicet strážníků. ,,Posílíme především noční směnu, abychom zabránili případným incidentům,“ vysvětlil ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka.

Oficiální část manifestace byla poklidná. Pouze v parku nedaleko místního gymnázia nastal drobný incident mezi extremisty a Romy. Obě skupiny tady na sebe navzájem pokřikovaly.

Poté průvod dorazil až před kladenský zámek, kde se četly další projevy. Radikálové v nich kritizovali politiky a nešetřili ani média. Na závěr uspořádali sbírku pro extrémisty, kteří jsou uvězněni v České republice i Polsku.

Celou manifestaci sledovali také úředníci kladenského magistrátu včetně primátora Dana Jiránka. Kdyby nacionalisté porušili zákony, demonstrace by byla rozpuštěna.

,,Kromě drobného incidentu, který se stal na náměstí 17. listopadu, se celá akce odehrála bez problémů. Projevy účastníků byly velmi umírněné s ohledem na to, jak jsme se na celou manifestaci chystali,“ uvedl Dan Jiránek.

Celá akce začala ve 14 hodin a oficiálně skončila krátce před 16 hodinou. Radikálové se poté rozešli. Velká část zamířila do různých hospod ve městě. Jediný vážnější incident se stal krátce po skončení celé manifestace. U kladenského gymnázia pokřikovala skupina antifašistů hesla na vracející se účastníky pochodu.

Jeden z pravicových radikálů se neudržel a došlo k menší potyčce mezi ním a jedním z antifašistů. Oba skončili na zemi a v poutech. ,,Oběma mužům hrozí obvinění z trestného činu výtržnictví,“ uvedla mluvčí kladenské policie. Policisté situaci v ulicích Kladna monitorovali až do nočních hodin.