´Zde trpěly lidické ženy´. Přesně to stálo na desce, již jste mohli denně vídat na rohu budovy. V noci na 21. června se ale ztratila. Přesněji řečeno, někdo ji odmontoval a ukradl. „Večer jsem šel okolo ní, ráno už byla fuč. Je neuvěřitelné, co si někdo dovolí,“ kroutil hlavou školník Jaroslav Hošek.
Pachatel si zřejmě myslel, že na první pohled kovovou pamětní desku zpeněží někde ve sběrně. To se ale přepočítal. Byla to totiž plastová náhražka, mosazný originál někdo ukradl už před několika lety. „Vážně nevím, k čemu mu to bylo. Taky to mohl být nějaký vandal,“ dodal školník.

Událost byla oznámena na policii. Že by byl pachatel dopaden, je ale dost nepravděpodobné. Většina těchto případů končí odložením. Způsobená škoda navíc podle mluvčí okresního policejního ředitelství Michaely Novákové nepřesáhla pěti tisíc, takže jde jen o přestupek. Morální újmu těch, kdo tragické události z válečných Lidic pamatují, však lze jen těžko vyčíslit.

„K tomu se snad ani nedá nic dodat, je to prostě lumpárna. Bohužel se s tím setkáváme už i u nás v památníku. Při posledních státních svátcích nám někdo stáhl vlajku a odřízl ji z karabin,“ konstatoval ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Místo, kde se každoročně 10. června koná pietní vzpomínka, však prázdné nezůstane. „Desku samozřejmě nahradíme, opět asi půjde o plast,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Pamětní deska byla na gymnáziu proto, že zde byly zadržovány lidické ženy a děti před transportem do koncentračních táborů. Mnohé matky zde své potomky viděly vůbec naposledy v životě. Lidice nacisté srovnali se zemí 10. června 1942 jako odvetu za atentát na Reinharda Heydricha.