Několik plnoletých členů již dnes sedí ve vazbě, ale ti mladší, kteří se na této hloupé zábavě přiživovali, jsou stále na svobodě. V některých případech se dokonce jednalo i o nezletilé. Poslední kapkou po měsících útrap byla zřejmě bitka, která se odehrála na počátku dubna ve večerních hodinách před slánským obchodním domem Billa.

„Všichni tři obvinění byli v závěru týdne umístěni do cely, přičemž na ně byla následně uvalena vazba. Jak dlouho v ní budou a jaký si nakonec odpykají trest, musí následně rozhodnout soud,“ uvedla tehdy kladenská policejní mluvčí Jana Dětská.

„Jsem rád, že bude na sídlišti konečně klid. Z té party tu sice ještě nějací grázlové zůstali, ale jestliže je pryč to původní jádro, měli bychom to pocítit,“ vyjádřil se jeden z napadených mužů ze Slaného.

Kromě této skupiny výtečníků je podle slov mluvčí kladenského policejního ředitelství Michaely Novákové nejčastější trestná činnost dětí na majetku. „Jedná se především o krádeže železného šrotu a vloupání do motorových vozidel. Také se občas vyskytnou případy, kdy se mezi sebou okrádají nebo šikanují ve školách. U mladistých to bývá jízda bez řidičského průkazu,“ sdělila.

„Nejčastější přestupky, které řešíme u dětí a mládeže, jsou proti veřejnému pořádku. Vandalismus, kouření před školami, na autobusových zastávkách, rozbité značky a u těch ze sociálně slabších rodin drobné krádeže v obchodech,“ řekl velitel Městské policie ve Slaném Pavel Štěpánek.

„U nezletilých jsou to nejčastěji přestupky poškození veřejně prospěšného zařízení, tedy rozbité lavičky, poškozené autobusové zastávky a povalené nebo poničené odpadkové koše,“ uvedla mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová a potvrdila, že u mladistvých často řeší krádeže železného šrotu. „Kromě toho znečišťují veřejné prostranství odhazováním papírů, nedopalků nebo močením a zvracením,“ dodala.

Přestupky dětí a mládeže od 1. 1. 2008
Přestupek proti Do 15 let Od 15 do 18 let
Majetek 6 66
Budí veřejné pohoršení 3 3
Rušení nočního klidu 0 13
Poškození veřejně prospěšného zařízení 15 18
Znečištění veřejného prostranství 6 60
Narušení občanského soužití 0 3
Neuposlechnutí výzvy veřejného činitele 0 7
Trestné činy 9 15

Informace poskytla MP Kladno.