Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skupina desetiletých výrostků napadla a osahávala školačku

Kladno - Kvůli věku malých výtržníků ale nikdo ze skupiny nebude za své činy pykat.

24.10.2008
SDÍLEJ:

Když děti bijí jiné. Násilí a další výtržnosti nezletilých budou nepostižitelné dokud se zákon o věkové hranici trestní odpovědnosti nezmění. Foto: Archiv VLP

Palčivá otázka snížení věkové hranice trestní odpovědnosti je po úterním případu napadení školačky podobně starými chlapci opět na stole.
Na linku Městské policie Kladno před třemi dny v 16.45 hodin telefonovala teprve dvanáctiletá dívka, že při cestě ze školy byla u obchodního domu ve starých Kročehlavech napadena skupinou asi deseti romských výrostků.

„Podle jejích slov se jednalo zřejmě o deset chlapců, kteří ji natlačili na zeď a začali ji osahávat na intimních místech. Krátce se bránila, ale zanedlouho usoudila, že situaci sama nezvládne, vytáhla mobil a začala volat na linku 156. V tu chvíli se kluci rozutekli ve směru Fügnerovy ulice a na Panskou louku,“ sdělila mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.

Strážníci dorazili na místo a kontaktovali se s poškozenou. „Ta popsala, že se jednalo o chlapce ve věku od devíti do třinácti let. Hlídka informovala Policii České republiky a s popisem se vydala do okolí. Při pátrání zjistila několik jiných osob, které dívenka vyloučila. Ale zhruba po půl hodině v Palackého ulici strážníci zadrželi dva chlapce, jež poškozená označila jako jedny ze skupinky,“ uvedla Forejtová.

Přitom se jednalo teprve o osmiletého a dvanáctiletého, kteří následně uvedli všechny ostatní, již se na obtěžování podíleli. Událost si do své kompetence převzala policie. Ta je vzhledem k věku malých pachatelů víceméně bezmocná. „Mohu potvrdit, že případ prošetřujeme,“ vyjádřila se pouze stručně mluvčí kladenské policie Michaela Nováková, která z výše uvedených důvodů nemůže k události poskytovat bližší informace.
Nyní je tedy otázkou, jaký dopad bude mít incident na napadenou dívenku.

„Záleží na tom, jak se k této situaci postaví její rodina. Vzhledem k tomu, že událost se stala v místě, kam se to děvče pravděpodobně neustále vrací a ti chlapci tu asi někde bydlí, pro rodiče by bylo asi nejlepší, aby ho dali do jiné školy. Tím že je udala, je proti sobě totiž skutečně mohla ještě více popudit a oni by se jí mohli chtít pomstít. Jednou jim to prošlo, a jak se říká, s jídlem roste chuť, takže by se skutečně nebylo čemu divit. Doporučil bych rodičům navštívit s holčičkou Středisko pomoci ohroženým dětem Rosa v Kladně, kde jim poradí, jak tuto situaci nejlépe zvládnout,“ uvedl psychoterapeut a vedoucí Linky důvěry Kladno Jiří Holý.

Jestli se ale skutečně jednalo o žákyni základní školy ve starých Kročehlavech, není vůbec jisté.

„Podle mých informací v úterý odpoledne odtud odcházeli jako poslední chlapci ze sportovního kroužku, kteří končili už v 16 hodin a nikdo další poté neodcházel. O tomto incidentu nic nevím, a pokud by to byla naše žákyně, rozhodně bychom se to dozvěděli od rodičů,“ uvedla ředitelka Miroslava Páralová a dodala, že bezpečnostní situace ve škole je stejná jako jinde.

“Máme dozory kantorů a dokonce hlídá asistent. Samozřejmě sem zajíždí i městská policie, takže opravdu děláme, co je v našich silách. Bohužel to, co se děje po setmění, neovlivníme. Takhle dlouho žádné kroužky ani nemáme,“ doplnila Páralová.

Na místě však není jen zjišťování bezpečnosti daného místa, ale také důvod, proč se podobné případy vůbec dějí. Děti samy, nebo někdy dokonce z donucení, páchají trestnou činnost, protože podle zákona nejsou postižitelné.

„Domnívám se, že trestní odpovědnost u dětí v civilizovaných zemích by bez problémů mohla být snížena alespoň na čtrnáct let. V tomto věku už dnes mají díky dostupnosti informací takový přehled, že se dokáží o věcech a činech rozhodovat samy,“ dodal psychoterapeut.

Autor: Zuzana Vlková

Místo události:
24.10.2008
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení