Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úterní soud v Praze rozhodoval, zda je v právu občan nebo ministerstvo

Pletený Újezd - Městský soud v Praze v útrerý projednával zajímavý spor. Na jedné straně byl Martin Kalenda, podnikatel z Pleteného Újezdu, na druhé Ministerstvo vnitra České republiky. V úvodu tiskové zprávy, kterou redakci Kladenského deníku zaslal advokát Martina Kalendy  Petr Kočí,  je uvedeno, že se jednání týká policejní šikany občana při jednání zastupitelstva.

13.3.2012 2
SDÍLEJ:

U soudu.Foto: Tomáš Kubelka


Ve zprávě je dále napsáno: Žalobci starosta obce zakázal pořizovat si zvukové nahrávky ze zasedání obecního zastupitelstva. Kdykoli si zapne diktafon, starosta zavolá policii a ta ho ze zasedací místnosti vykáže. To se opakuje při každém  zasedání.

Starosta Pleteného Újezdu Jaroslav Kolbek má jiný výklad  situace. „Zastupitele může nahrávat, ale obyvatelé, kteří na zastupitelstvo přijdou, si nepřejí, aby jejich vystupování zaznamenával,“ uvedl starosta.

„Na začátku zastupitelstva řeknou, že si to nepřejí. My se mu snažíme vysvětlit, že musí podat 
u občanů žádost, zda mu to povolí, nebo musí vypnout diktafon či odejít,“ dodal starosta Kolbek.   

Podle jeho slov mají 
v Pleteném Újezdu policii na každém zasedání 
od září loňského roku. Martin Kalenda si naopak myslí, že se starosta brání nahrávání, aby nemusel čelit nepříjemným otázkám občanů. „Využívá k tomu policii, která se k tomuto staví liknavě,“ vyjádřil se podnikatel. Zastupitelstvo prý nahrává už od voleb a dříve to nikomu nevadilo.

  „Jakmile se mu začaly vracet odpovědi jako bumerang, kdy občany uváděl v omyl, nebo jim lhal, až v tom okamžiku proti tomu začal postupovat. Domluvil se 
s unhošťskou policií,“ řekl Kladenskému deníku Kalenda. Policie mu prý brání ve vstupu, i když má diktafon vypnutý.

Jak Kalenda dále uvádí, nahrávky nikde neuveřejňuje, pouze v případě, že se někdo z obyvatel domáhá toho, aby byly splněny závazky, které obec učinila. „Situace byla jednoduchá, pan starosta dostal nějakou otázku, na tu odpověděl a za tři měsíce se 
k této odpovědi neznal. Už jen vědomí, že existuje záznam, vede k tomu, že se tyto situace řeší mnohem lépe,“ doplnil Kalenda. Výrokem soudu se podle svých slov nechá překvapit.

Podle vyjádření Petry Schneiderové z tiskového oddělení ministerstva vnitra se jedná o soukromoprávní spor.
„Ministerstvo vnitra může v této věci poskytnout pouze právně nezávazné stanovisko, které je takové, že paušálně nelze občana z jednání zastupitelstva vyvést jen z toho důvodu, že si pořizuje zvukový záznam. Záleží ale na individuálním posouzení každého případu. Pokud však dotyčná osoba mimo pořizování zvukového  záznamu ruší průběh jednání, důvod k vyvedení by to byl,“ uvedla Petra Schneiderová.

Výsledek soudního jednání bude Kladenský deník sledovat. Další informace naleznete v úterním vydání.

Autor: Daniela Řečínská

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení