Vrátí se do služby, nebo nikoliv? To je hlavní otázkou kauzy dvou kladenských dopravních policistů, které na konci února zadržela Inspekce ministra vnitra kvůli pojistným podvodům. Společně se skupinou civilistů údajně fingovali dopravní nehody a inkasovali peníze od pojišťoven. Tímto způsobem si měli přilepšit o více než jeden milion korun.
V závěru týdne se na světlo denní dostaly informace o tom, že bylo zastaveno trestní stíhání těchto policistů. Ti jsou podezřelí z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a pojistného podvodu. Oběma mužům hrozí, že stráví za mřížemi až deset let.
,,Nic jsme nezastavili. Státní zástupce vydal pokyn pro vydání nového usnesení. Důvodem jsou určité formální vady. Případ je ale na začátku celého trestního stíhání,“ informoval Deník Petr Šnajdr, náměstek středočeského krajského zástupce.
Přesto není vyloučeno, že se policisté do služby vrátí. Jeden z nich se dokonce proti rozhodnutí o propuštění ze služebního poměru odvolal. ,,V současné době odvolání posuzuje poradní orgán, který je k tomu určený,“ vysvětlil ředitel středočeské policie Václav Kučera, který podezřelé policisty rovnou propustil a nepostavil je na určité období mimo službu, jak bývá v podobných případech obvyklé. ,,Musíme především vyhodnotit důkazy, jež jsou doposud nashromážděny,“ dodal Kučera.
Pokud se však dopraváci znovu vrátí do služby, bude jim muset policejní ředitelství doplatit mzdu. Mohou také požadovat další peníze jako odškodnění.
Jak na celý případ přišla Inspekce ministra vnitra? Po dlouhodobém sledování a spoluprací s pojišťovnami se podařilo zjistit, že tato organizovaná skupina fingovala dopravní nehody a následně uplatňovala pojistné plnění.
„V souvislosti s ukončenou akcí Užovka v roce 2008 bylo ve spolupráci s pojišťovnami prováděno další šetření k fingovaným dopravním nehodám. Na základě zadokumentovaných a vyhodnocených dopravních nehod z roku 2004 až 2008 byla ukončena akce Natrix. Byla zadokumentována škoda přesahující částku jeden milion korun, která byla členům skupiny vyplacena,“ popsala na konci února mluvčí Inspekce ministra vnitra Martina Lídlová.
Případ podivného chování dopravních policistů z kladenského oddělení není ojedinělý. V roce 2007 inspekce zatkla jedenáct dopraváků, kteří později za zneužití pravomoci veřejného činitele stanuli před soudem. Většina z jedenáctky výtečníků vyfasovala podmíněné tresty a zákaz činnosti u ozbrojených a bezpečnostních složek. Dva policisté byli odsouzeni k nepodmíněnému trestu deseti měsíců ve věznici s dozorem.