I když dnešní děti s oblibou využívají spíš instagramové prezentace a nejnověji je láká rodičovské generaci málo známá síť TikTok pro vytváření a sdílení krátkých videí, zatímco populární facebook řada dospívajících považuje za internetové prostředí vhodné leda tak pro „starce“ ve věku nad třicet let, stihaný muž lovil své mladičké oběti právě na facebooku. A úspěšně.

„Pod vytvořením falešného profilu „Kristynka Novotna“ se začal vydávat za nezletilou dívku – a začal si podle facebookových profilů vybírat stejně staré dívky, kterým ještě nebylo ani 15 let. Nejdříve dívky požádal o přátelství, a pokud jeho žádost přijaly, začal si s nimi psát,“ přiblížila Schneeweissová počáteční taktiku. Nevinné kontakty však brzy začaly přitvrzovat: záhy po školačkách začal požadovat intimní fotografie a videa, které pro něj dívenky objevující změny na svém těle samy pořídí. „V mnoha případech sám uvedl, co přesně za intimní videa a fotografie chce od dívek zaslat,“ uvedla policejní mluvčí.

Některé dívky na tyhle požadavky reagovaly tím, že kontakty s profilem „Kristýnky“ okamžitě zablokovaly, jiné však vyhověly. Rozhodně jim však dotyčný pak už nedal pokoj. Naopak: začal vyhrožovat, že pokud mu nepošlou další záběry, jejich fotky zveřejní, a dokonce cíleně rozešle všem jejich facebookovým přátelům. I pak si ho některé dívky zablokovaly, jiné se prostě jen odmlčely a přestaly komunikovat – další se však zachovaly přesně tak, jak si internetový predátor přál: ze strachu ze zveřejnění posílaly další obrázky.

Během svého dlouhodobého působení na facebooku v roli holčičky dospělý muž skrývající se za falešným profilem oslovil stovku dívek. Teprve pak se na jeho rejdy přišlo – a vystopovat, kdo je má na svědomí, už nebylo pro počítačové experty ve službách policie obtížné. „Bohužel i na tomto případu lze uvést, že vydírání dětí přes internet není mnohdy orgánům činným v trestním řízení oznámeno kvůli tomu, že se oběti stydí za fotografie a videa, který poskytly pachateli – nebo si často ani samy neuvědomují, že se staly oběťmi trestného činu,“ upozornila Schneeweissová.

Zdroj: Youtube

Nenechat se ovlivnit. Nebo dál ovlivňovat

Případů sexuálního obtěžování, nátlaku a vydírání dětí a mladistvých v on-line prostředí přibývá. Internet, sociální sítě a elektronická komunikace jsou v dnešní době už nezbytnou součástí každodenního života. Mladým lidem je proto na místě připomínat:

* Pokud vás kdekoliv na internetu nebo prostřednictvím sociálních sítí kontaktuje neznámá osoba, nikdy nereagujte na výzvy s nevhodným obsahem; v žádném případě nezasílejte své intimní a choulostivé fotografie nebo videa cizím osobám, ale ani svým přátelům. Tyto materiály mohou být velmi snadno zneužity a použity proti vám.

* I proto, že případů sexuálního nátlaku a vydírání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí přibývá, vznikla v roce 2017 kampaň Evropského policejního úřadu Europol s názvem #SayNo! (Řekni Ne!). Poučení lze získat například ZDE.

* Rady pro děti:
- Jsi oběť? Řekni si o pomoc. Nahlaš to!
- Nic neplať a nestyď se vše ohlásit na policii.
- Pokud ti někdo bude vyhrožovat, že bude sdílet tvé fotky nebo video se sexuálním podtextem, když nepošleš další nahrávku nebo peníze, postupuj následovně:
+ Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
+ Přestaň komunikovat. Dotyčnou osobu odstav.
+ Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
+ Oznam to na policii. Důležité!
+ Vyhledej pomoc. Nejsi sám/sama.

Zdroj: Policie ČR