Hromadu odpadu, kterou tam vyvezl dosud neznámý pachatel, tvořily desítky kanystrů a chemikálií. Muž, který nepořádek o objemu zhruba čtyř kubíků v polním porostu odhalil, potvrdil, že v pondělí tam rozhodně nic podobného ještě vyhozeného nebylo.

Protože je od počátku důvodné podezření, že se jedná o

toxický odpad patrně z laboratoře narkomanů, na místo vyjeli nejen kriminalisté, ale i hasiči ze Slaného, Dekonta a rovněž i pracovníci chemické laboratoře z Kamenice.

Po příjezdu specialistů na místo se potvrdilo, že odpad je nejen velice toxický, ale i hořlavý. Podle prvotních odhadů se nepotřebného materiálu zbavili nejspíše výrobci drog.

Jak potvrdil velitel zásahu, Martin Vondra ze slánské HZS, při odklízení chemikálií se hasičům přímo pod rukama vznítil červený fosfor, který se podařilo naštěstí hned uhasit. Představa, že by v důsledku horkého počasí zahořely chemikálie samy nebo je objevily děti či zvěř, místní obyvatele velmi znepokojila.

Policisté případ vyšetřují a intenzivně pátrají po tom, kdo skládku vytvořil a pravděpodobně byl i pachatelem při výrobě návykových látek.

„Policie vyzývá občany, kteří zaznamenali pohyb podezřelého vozidla a nebo osob, které se poblíž této skládky u plchovského letiště pohybovaly, aby poskytli informace na linku 158 nebo na nejbližší policejní služebnu,“ řekla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.