Jste neustále v pohotovosti?
Ano, držíme nepřetržité služby.

Kolik policistů je ve službě?
Přes den osm, stejný počet i v noci.

Jaká je vaše působnost?
Zajišťujeme celý okres Kladno. Na starosti máme rovněž cely předběžného zadržení a s tím spojené eskorty pachatelů.

Je možné říct, že vaše práce je ze všech policejních složek nejnebezpečnější?
Já si myslím, že zcela určitě. Přijedeme na místo a prověřujeme informace oznámené na linku 158. Jestliže se tam nachází pachatel, jenž by mohl být nebezpečný, vyžádáme si na pomoc některou z volných policejních hlídek z okolí. Na místě jsme ale jako první my. Vyjíždíme k loupežným přepadením, ale i dopravním nehodám, pokusům o sebevraždu…

Jste také oddělením, kam noví policisté nastupují na praxi.
Uchazeči o práci u policie nastoupí na oddělení hlídkové služby ještě před absolvováním policejní školy. Zde získávají potřebnou praxi. Po absolvování základního kurzu odborné přípravy se k nám vracejí a pokračují v ní. Teprve poté se mohou ucházet o místo na obvodním oddělení.

Neznamená to, že se vaši podřízení často obměňují a oddělení pak není tak stabilní?
Zdravé jádro stále máme. Odchodů sice bylo v poslední době dost, což pro zkušenější kolegy bylo náročnější. Ale tak je naše oddělení postaveno. Na výkon služby to nemá vliv a veřejnost nesmí nic takového pocítit.

Stává se, že od vás nováčkové odcházejí, protože se nedokáží vyrovnat s psychickým vypětím?
Nemyslím, že by to tak bylo. Pravdou ale je, že zejména některé policistky odcházejí z trochu jiného důvodu. V televizi vidí kolegyni Makepeacovou a myslí si, že takhle nějak bude jejich práce vypadat. Realita je však poněkud jiná.

Policisty z oddělení hlídkové služby lidé vídají i při sportovních utkáních.
Hlídáme pořádek a majetek v okolí stadionů. Co se týká vnitřku, podílíme se na zákrocích jedině v případě, že by bezpečnostní agentura pořadatelů situaci nezvládala. Problémy při utkání nebývají, spíše po skončení zápasů, kdy si někteří fanoušci potřebují navzájem dokazovat, který tým je lepší.

Vím o vás, že jste také jako policistka sloužila v Chorvatsku. Co vás k tomu vedlo?
Bylo to v loňské sezoně. Přivedla mě k tomu znalost chorvatštiny, která byla podmínkou absolvování pohovoru vedoucího k pracovní misi v této zemi.

Kde jste se chorvatštinu naučila? Studovala jste ji?
Nestudovala, ale v Chorvatsku jsem dva roky žila.

Jaké máte zkušenosti z této pracovní mise?
Byl to velký přínos pro české turisty, kteří se dostali do nějakých nesnází. Pomáhali jsme jim často, jejich reakce byly velmi pozitivní a rádi nás viděli.

Jak hodnotíte spolupráci s chorvatskou policií?
Byla výborná, pochvalovali si ji i chorvatští kolegové.

Láká vás nějaká dobrodružnější mise?
Protože jsem ze staré školy, s ruštinou se asi daleko nedostanu (smích). Doufám ale, že se letos do Chorvatska vypravím znovu.

Monika Horová - vizitka
Hodnost podporučík.
U policie slouží 15 roků, mimo jiné jako vedoucí skupiny dopravních nehod, od roku 2001 je na oddělení hlídkové služby, které od roku 2004 vede.
Svobodná, bezdětná.
Jejími koníčky je cestování a lyžování.