Policisté se v minulých dnech zaměřili před blížícím se svátkem Památka zesnulých na kontrolu hřbitovů. Na informační tabule umístěné u pietních míst vylepili letáky upozorňující na nebezpečí krádeží.

“Hřbitovy jsme prohlédli a pohovořili s občany, kteří se tady právě nacházeli. Doporučili jsme jim, jak nejlépe pomoci při nalezení zcizených předmětů,“ uvedla mluvčí PČR Jana Šteinerová.

Jednou možností je podle ní vyfotografovat hrob, aby policie měla dokumentaci pro případ, že by ho někdo poničil nebo z něj odcizil některé předměty. Pachatelé se totiž kromě krádeží květin, svícnů a věnců zaměřují také na části funerální architektury. “Navštívili jsme hřbitovy v Jedomělicích, Pozdni, Vraném, Zlonicích i jinde. V souvislosti s dušičkami budeme v těchto kontrolách pokračovat,“ poznamenala mluvčí.

Policisté zároveň upozorňují občany, aby dbali na ochranu svých věcí a snížili tak možné riziko vloupání do vozidel parkujících v okolí pietních míst. „Někteří pachatelé jsou tak otrlí, že využijí i této výjimečné situace ke krádeži. Zároveň připomínáme, že v předdušičkovém víkendovém čase je očekáván nárůst dopravy v silničním provozu. Z těchto důvodů by řidiči, ale i ostatní účastníci měli dbát zvýšené opatrnosti,“ doplnila mluvčí Šteinerová.