Jak potvrzuje mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová, někteří lidé se na veřejnosti začali po prvních klidných dnech zavedeného opatření chovat neukázněně a strážníci mají stále co řešit.

„Někteří lidé odmítají i po opakovaném upozornění strážníky, respektovat nařízení vlády o povinném nošení roušek, o zákazu prodeje alkoholických nápojů v restauračních zařízeních a porušování vyhlášky města o požívání alkoholu na veřejnosti,“ upozornila.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Tento týden proto museli strážníci řešit na podnět občanů hned několik událostí. První byla stížnost od občanů procházejících přes náměstí Svobody, kde se na lavičce nacházela skupina lidí bez domova. „Neměli roušky, popíjeli alkoholické nápoje a slovně napadali a obtěžovali kolemjdoucí. Na místo proto vyjela hlídka strážníků a celou situaci také monitoroval operátor kamerového systému. Od skupiny čtyř mužů se jeden oddělil a odešel směrem do Kleinerovy ulice. Během chvilky ho doběhl jeho kumpán a fyzicky ho napadl. Muž upadl na zem a snažil se chránit před jeho útoky. Napadenému se následně podařilo z místa utéct a agresor se vrátil ke skupince na lavičku. To už ale na místo přijely hlídky strážníků.

„Všichni přítomní muži předložili na výzvu strážníků své doklady totožnosti, ale v pokřikování a v nadávkách na procházející spoluobčany pokračovali. Když strážník muže, který napadl svého kumpána, vyzval, aby zanechal svého nevhodného chování, dostalo se mu odpovědi: „Uklidni se ty, nebo jestli se naštvu, tak tě srovnám!“ a na strážníka skutečně zaútočil. Ten jeho útok vykryl, dostal na zem a nasadil mu pouta,“ popsala mluvčí. Hlídka přivolala na místo Policii České republiky, která si útočníka převzala k dalšímu šetření. Přestupky ostatních přítomných strážníci předali k dořešení správnímu orgánu.

Ve večerních hodinách pomáhali strážníci u dalšího incidentu. Operační Policie České republiky požádal strážníky o prověření dalších stížností občanů s tím, že jedna z restaurací v ulici Obránců Míru porušuje nařízení vlády. „Hlídka strážníků vyjela na místo a zjistila, že před restaurací stojí skupina osmi osob bez roušek, někteří kouří a popíjejí alkoholické nápoje, které jim prodali v otevřené restauraci. Na výzvu hlídky k předložení dokladů totožnosti nikdo z nich nereagoval. Své doklady osoby předložily, až když přijela další hlídka strážníků a také policisté. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o porušení nařízení vlády, bylo jednání majitele hospody a také štamgastů předáno na magistrát k dalšímu projednání.

„Provozovateli restaurace hrozí porušení vládního nařízení pokuta ve výši až tři miliony korun,“ potvrdila Purkytová. Neukáznění občané a podnikatelé, kteří nerespektují preventivní opatření, svým nezodpovědným a sobeckým jednáním ohrožují zdraví nás všech,“ upozornila Alena Purkytová. V sankcích proto budou strážci pořádku přitvrzovat.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in