Na pondělní večer jistě nebude ráda vzpomínat prodavačka ze zlonického obchodního domu. Od jedné z mladých zákaznic se dočkala nadávek a poté i úderů pěstí a kopanců.

„Uslyšela jsem sprosté nadávky směřující vůči mé kolegyni hlídající obchod. Pocházely od tří romských dívek dívky ve věku přibližně čtrnácti až sedmnácti let,“ popsala začátek incidentu vedoucí prodejny Zdeňka Průšová.

Přestože se mezi regály pohybovalo několik svědků, agresivita děvčat, jimž se patrně nelíbilo, že jsou sledovány, stoupala. „Jedna z nich dala prodavačce pěstí do obličeje, trhala jí vlasy a kopla ji do břicha. Fyzicky napadla i další kolegyně, které se snažily útoku zabránit,“ řekla Průšová.

Dívky pak z prodejny, která je zvenčí sledována policejními kamerami, utekly. Vedoucí ihned vytočila telefonní číslo zlonických strážníků. Na jejich služebně se však ozval pouze záznamník, neboť hlídka v tu samou chvíli byla na výjezdu v nedalekých Břešťanech, kde vandalové poničili autobusovou zastávku. „Obrátila jsem se proto na republikové policisty, kteří je o události informovali,“ uvedla Zdeňka Průšová.

Pro strážníky pak nebyl problém zmíněnou trojici výtečnic vyhledat. S ní tady totiž mají špatné zkušenosti z dřívějška. Při zlodějně, zejména většího množství čokolád, je zde přistihli v minulosti už několikrát. Přestože se těmito případy zabývala i policie, dívky si z toho těžkou hlavu nedělají. Také tentokrát strážníci předali zmíněný případ svým republikovým kolegům s tím, že není vyloučeno, že by se mohlo jednat o trestný čin výtržnictví. Policie však událost vyšetřuje pouze jako přestupek. Výraznější postih tak násilnici nejspíše opět nehrozí.

„Naší povinností je hlídat svěřený majetek. Odcizené zboží musíme hradit ze svého,“ poznamenala vedoucí. „Proč za poctivě vykonanou práci dostáváme nadávky? Máme se snad bát chodit do práce?“ ptá se zároveň.

Prodejna se přitom nachází nedaleko loni s velkou slávou otevřeného detašovaného pracoviště spadajícího pod slánské obvodní oddělení PČR. Řada obyvatel Zlonic ho ale považuje spíše za okrasu. „Republikové policisty ve Zlonicích téměř nevidíme,“ stěžují si.

Podle starosty Rudolfa Čížka by se ale měla situace už za několik týdnů zlepšit. „Bylo nám přislíbeno, že se zmíněné detašované pracoviště změní v řádné obvodní oddělení, které bude policisty stabilně obsazeno. Dosud to prý vzhledem k nedostatku lidí nebylo možné,“ prohlásil starosta.
Omezený počet strážníků, kteří na základě uzavřené smlouvy s městem Slaným ve Zlonicích slouží, nemůže podobným incidentům, jaký se stal v obchodním domě, přese všechnu snahu zabránit.