V dříňském lese se povalují hromady rozřezané izolace z elektrických kabelů. Sběrači je tu nechávají po svých nájezdech. Uříznou jeden z nepoužívaných kabelů vedoucích z budov bývalého podniku Poldi, vnitřek zpeněží ve sběrně, zbytek nechají svému osudu poblíž místa krádeže. Neodradí je ani strastiplná cesta. Pro pohodlnější odnesení lupu si udělali díru v oplocení.

Za ní se nachází pozemek soukromé firmy. Na cizím území prolezou sběrači kabelů pod potrubím, které vede půl metru nad zemí, vyšplhají neprostupným terénem, vylezou po potrubí do několikametrové výšky, uříznou předmět svého výdělku a stejnou cestou se vydají zpátky. Musí se při tom ještě vyhýbat hlídači se psem.

Riziko se jim vyplatí. Výhodné je i vyjmutí drátů z izolačního materiálu. Nevyloupaný metr kabelu vykupují středočeské sběrny přibližně za 27 korun, ceny čistého kovu se ovšem pohybují kolem 113 korun.

Po fyzicky náročném výkonu už zlodějům zřejmě nezbývá mnoho sil, proto se nejvíce odřezané izolace nachází nedaleko vybouraného prostoru v ohrazení. Dříňský les jim poskytuje výborné útočiště pro opracování. Pachatelé si sem přinesou svůj lup, skryjí se mezi stromy a černé hadice přemění na holé finančně výnosnější dráty. Zdejší les je poměrně klidný, takže slyší případné narušitele jejich nelegálních aktivit.

I přesto však příslušníci policejního sboru některé z nich nachytali. Lokalita je totiž rejděním kabelářů vyhlášená. „Pokud něco takového zjistíme, nahlásíme to odboru životního prostředí,“ sdělila Jiřina Forejtová, mluvčí Městské policie Kladno.

Její slova potvrzuje zmizení některých hromad, které hyzdily les ještě minulý podzim. Nicméně na jiných místech vyrostly nové. Další už pravděpodobně přibývat nebudou. Zlodějům se totiž podařilo odnést většinu toho, co šlo. Zbývá jen úsek viditelný z vrátnice. Tam se nenechavci neodvažují. I tak už si přisvojili několik kilometrů kabelů.

Že devastují místo, jež při procházkách navštěvují rodiče s dětmi, pachatelům evidentně nevadí. Lokalitu dříve vhodnou pro hry proměnili ve skládku. Volný čas tu tráví i předškoláci z nedaleké školky. „Na místa, kde kabely leží, nechodíme. Zatím jsme si jich proto nevšimli. Pokud bych na ně ale narazila, rozhodně by mi to vadilo,“ řekla Zdeňka Vyšínová z Mateřské školy v ulici V. Maršnera.

Naopak Monika Šourková, kterou jsme při fotodokumentaci zaneřáděných míst potkali na kraji lesa, se s námi o svých zkušenostech ze strašidelného lesa na Dříni podělila. „Nebydlím tady. Do lesa ale občas chodím, takže jsem si kabelů všimla a opravdu mi vadí,“ uvedla.

Jan Švestka