Čin, k němuž došlo v neděli odpoledne, když byl v cele sám, potvrdila v pondělí mluvčí věznice Eva Francová. „Podřezal se,“ přiblížila způsob, jaký vrah zvolil k dobrovolnému odchodu ze života. Kdyby si nesáhl na život (za mřížemi přitom nešlo o jeho první sebevražedný pokus) měl šanci vyjít z vězení v roce 2026. To by mohl požádat o podmínečné propuštění.

Kalivoda byl odsouzen za těžko pochopitelné vraždy tři lidí, s nimiž se před pěti lety setkal zcela náhodou. O náhody ale vlastně nešlo: s legálně drženou pistolí Glock ráže 9 mm se prostě vydal na lov lidí – a čekal, kdo se mu dostane před mušku. Pak následovala nelítostná poprava. Nejprve se vypravil na Brněnsko, kde 13. října 2005 zastřelil v lese u Nedvědic starší manžele, o čtyři dny později zastřelil v lese u obce Malíkovice na Kladensku podnikatele, jenž byl na procházce se psem. Tato oběť se usilovně snažila uniknout, ozbrojený vrah – tehdy 28letý – jí ale nedal šanci.

Pachatel své činy přiznal, jejich motivy ale nikdy plně nevysvětlil. Naznačil nicméně, že byl inspirován činem vražedkyně Olgy Hepnarové, s níž zřejmě sdílel pocit nenávisti k okolnímu světu, plného nepochopení a domnělých ústrků. Tato dívka byla v roce 1975 popravena za to, že 10. července 1973 ve snaze „pomstít se společnosti“ úmyslně najela vypůjčeným nákladním automobilem do skupiny lidé čekajících na tramvajové zastávce. V dopisech osedlaných před činem do redakcí Svobodného slova a Mladého světa popsala předem promyšlený cíl: zabít nebo alespoň těžce zranit co nejvíce osob. Dokonce útok odložila, když se jí při prvním nájezdu stálo, že lidí na zastávce stojí málo.

Nadprůměrně inteligentní Kalivoda (navíc s rodinným zázemím jevícím se při pohledu zvenčí jako velmi dobré – fakticky ovšem vyrůstal se setrou, jelikož otec pracoval v Belgii a matka provozovala vzdálenou ordinaci) působil na své okolí jako nevýrazný a spíše samotářský muž bez emocí. Tak se ostatně projevoval i 19 měsíců před svým řáděním na televizní obrazovce, kde vystupoval jako soutěžící v tehdy populárním pořadu Chcete být milionářem? A byl úspěšný; vyhrál 320 tisíc. To již měl za sebou pokusy o studium na vysokých školách, epizodu s prací u policie i zkušenost řidiče tramvaje. A také těžké psychické strádání, což však v té době nikdo netušil…

Zabít jiné i sebe
Podle vlastních slov prý Viktor Kalivoda původně pomýšlel na sebevraždu; tvrdil, že dokonce se jel zabít do Brna, na most u Žampachu a také opakovaně bloumal po Nuselském mostě v Praze, avšak ke skoku se neodhodlal. V hlavním městě ale údajně chtěl i zabíjet. Chystal se, že bude střílet do lidí cestujících metrem, podobně prý uvažoval i o vlaku. To naštěstí neuskutečnil. Vražedné běsnění si nejprve dvakrát vyzkoušel při střelbě na krávu – a pak se jeho obětí stali lidé. „Připadalo mi to, jako bych se díval na film,“ vyjádřil se.