Jednání pokračovalo výslechem svědků. Mezi nimi byl i Martin Pisák, projektant připravující projektovou dokumentaci k veřejné zakázce. Ten před soudem mimo jiné vypověděl, že jej obviněný Libor Tkadlec přesvědčoval, aby v projektu zvýšil objem použitého betonu a tím i navýšil soupis prací. Zároveň vypověděl, že Tkadlec od samého počátku měl podrobné informace o zakázce, o kterou se následně firma Energie - stavební a báňská ucházela. Lánské oboře totiž podle obžaloby pomáhal s technickými náležitostmi připravované veřejné zakázky.

"Pan Tkadlec chtěl zvětšení konstrukce, větší vrstvu betonu a také více kameniva. Zčásti jsem vyhověl, ale objem betonu jsem nezvýšil. Pan Libor Tkadlec byl zhotovitel první etapy a ručil za ní. Pracoval ve vysoké technické pozici ve stavební firmě. Neměl jsem důvod mu nevěřit," sdělil soudu Pisák.

Podle obžalovaného Libora Tkadlece k navýšení objemu betonu mělo ale dojít z důvodu, aby se zamezilo vyčnívání drátů použitých v betonu.

Pisák ve své výpovědi řekl, že obdržel jakýsi náčrt tužkou, jaké technické řešení by měl zvolit. "V té době jsem měl představu, že se jedná o nejlepší řešení. Po pěti letech už takový pocit nemám," uvedl.

Výhoda pro firmu?

Libor Tkadlec byl u první etapy projektu. Když se začala plánovat druhá etapa, měl investorovi pomáhat s technickými záležitostmi, a to údajně na popud šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Tím získal pro svou firmu obrovskou výhodu. Když už měl dokumentaci téměř hotovou, nechal ji totiž poslat nečekanému adresátovi. "Na přání pana Tkadlece jsem dokumentaci poslal i rozpočtáři firmy Energie - stavební a báňská. Bylo to nestandardní. Byl jsem v rozpacích, ale zda jsem se tomu tehdy bránil, už nevím," vypověděl Martin Pisák.

Netradiční cestu dokumentu k uchazeči o veřejnou zakázku vysvětlil u soudu Tkadlec svou počítačovou negramotností. "S počítačem si moc nerozumím. Nejednalo se o finální verzi dokumentace a ani rozpočtu. Nic jsem s rozpočtem nedělal," vypověděl Tkadlec.

Hlavní obžalovaný Miloš Balák vinu od samotného počátku, tedy od roku 2017, popírá a vše označuje za lež. Deníku před lety po policejní razii sdělil, že postupoval v rámci zákona a věc vnímá i jako politickou záležitost. Jednání bude pokračovat ve čtvrtek.