Předseda senátu kladenského soudu Petr Sedlařík ve svém komentáři týkající se zdůvodnění rozsudku označil zakázku za šolich, většina vypovídajících pak podle něho při svědectví u soudu lhala. „Spousta lidí byla motivovaná neříci před soudem pravdu a do značné míry se to dělo,“ řekl předseda senátu a jedním dechem poznamenal, že ale ani to nezabránilo soudu objektivizovat to, co se v zákulisí při veřejné zakázce odehrávalo, a to i navzdory menšímu počtu důkazních materiálů. „Ale velmi kvalitně prokázaných. Drobností, které dokreslují to, co se dělo, je ve spisu opravdu spousta,“ poznamenal soudce. 

I když nepravomocně odsouzení vinu odmítají, podle kladenského soudu je nezpochybnitelné, co se ve skutečnosti odehrávalo. Už při vyslýchání svědků v rámci kauzy vyplulo na povrch, že firma Energie – stavební a báňská měla nadstandardní a podrobné informace o připravované veřejné zakázce. Díky propojení Miloše Baláka a Libora Tkadlece se firmě navíc podařilo získat projektovou dokumentaci. „To byla do očí bijící výhoda oproti jiným subjektům,“ řekl soudce.

Státní zástupce, který původně navrhoval pro Miloše Baláka a Libora Tkadlece přísnější tresty, si ponechal čas na odvolání. „Tresty jsou mírnější než jsem navrhoval, ovšem jejich výši a přípravný opravný prostředek posoudím a po obdržení rozsudku v písemné formě,“ sdělil státní zástupce Jiří Pražák. 

Miloš Balák záležitost od samotného počátku, tedy od roku 2017, kdy policie zasahovala v letním sídle prezidenta, popírá a vše označuje za lež. „Pro mě to je jedna ze strašných životních zkušeností, o které jsem v životě netušil, že mě potká. Sedím tu na židli, která sice není v žádném případě politickou pozicí, přesto jsme součástí Kancelář prezidenta republiky. Pro mě je to bezprecedentní zásah a porušení principů jakékoli demokracie. Na základě dezinformace, že Lesní správa Lány, potažmo já, zpronevěřila sedm set milionů evropských peněz při rekultivaci břehů přehrady Klíčava, že jsme propláceli faktury, které neměly žádné plnění, došlo k brutálnímu útoku jednoho útvaru Policie České republiky. Jde o věc, která je jednoznačně a poměrně lehce z dostupných zdrojů ověřitelná, protože veškeré naše kroky týkající se obchodních smluv, vyhlašování výběrových řízení v souladu s platnou legislativou jsou vyvěšovány na veřejně přístupných zdrojích,“ okomentoval kauzu před časem Deníku sám Miloš Balák. 

Zakázka na opravy břehů vodní nádrže Klíčava není zřejmě jedinou záležitostí, která skončila u soudu. Na konci srpna sice státní zástupce zrušil trestní stíhání za zpronevěru, ovšem podle Deníku N změnila policie právní kvalifikaci a ředitele Lánské obory Miloše Baláka obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie měl Miloš Balák a další dva obvinění z obory vytěžit a poté také odvézt více kamene, než vykázali v oficiálních dokumentech.

Způsobit měli údajně škodu ve výši 1,35 milionů korun. „Je to absurdní. Celé je to nesmysl, ale absolutní nesmysl. Od začátku tvrdím, že obvinění se nezakládá na pravdě. Rozhodnutí mi sdělili ve zkratce právníci, nyní je záležitost v jejich řešení. Nic z toho, z čeho jsem obviněn, se nezakládá na pravdě, ani vzdálené. Více záležitost, jelikož je vše v šetření a živé, komentovat nebudu,“ reagoval na dotaz Deníku Miloš Balák.

Lesní správa Lány obhospodařuje celkem 5 791 hektarů pozemků ve vlastnictví České republiky a je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází na území CHKO Křivoklátsko. Součástí je také Lánská obora, ve které se nachází vodní nádrž Klíčava, která je zásobárnou pitné vody pro Kladno a okolí. Oprava svahů skončila v červnu v roce 2019.