Slaný od počátku tvrdí, že smlouva na vybudování parkovacího domu pro 149 aut je neplatná a firma nesplnila parametry zadávacího řízení. Navíc dodala nekvalitní poruchovou technologii.

Město zaplatilo od roku 2013 za parkoviště přes 50 milionů korun, zbytek doplatit odmítá.

KOMA se proto s ním soudí o doplacení dluhu a navíc nyní Slanému vypověděla smlouvu. I tak se musí zhotovitel podle původní smlouvy o dílo dál o parkovací dům postarat.

Paradoxem je, že podle Slaňáků je ale právě smlouva o dílo od počátku neplatná, jelikož ji údajně někdejší starosta Ivo Rubík (ODS) podepsal bez vědomí zastupitelů.

Jak se vše vyvine, je nyní na právnících. Podle místostarosty Slaného Pavla Záloma (ČSSD), který má kauzu na starosti, je předčasné dělat závěry. Jestliže ale smlouva o dílo právně neexistuje, i tak se musejí obě strany vypořádat na základě bezdůvodného obohacení.

Pokud by Slaný u soudu uspělo, existuje podle Záloma několik řešení jak se problému zbavit. Jedním je, že si firma odveze technologii, kterou může postavit jinde a Slanému zbude jen zděný sarkofág. Koma však tvrdí, že slánskou technologii nelze použít jinde bez obvodového pláště.

„Následovat by mohla například architektonická soutěž, jak sarkofág využít,“ nastínil Zálom.

I v případě, že by se KOMA ze Slaným vypořádala, nikdo zatím neodhadl, kolik peněz by se z původní investice vrátilo.

Auto poškozené v parkovacím domě, které se zřítilo v srpnu z palety. Škody jsou velké. Poničený sloupek předního okna, střecha, okno, bok auta, lak i pneumatiky.

Co se týká obsazenosti slánského parkovacího domu, využívaný je zhruba z 50 procent, přičemž jeho provozování stojí ročně městskou pokladnu kolem 700 tisíc korun. Přestože se některé původní nedostatky podařilo odstranit, další nehoda se v domě stala v létě. Jedno ze zaparkovaných aut se zřítilo z nakloněné transportní palety, přičemž malér dokonalo špatné vyhodnocení situace technikem. Způsobená škoda na vozidle je značná. K dalším stížnostem patří, že někteří řidiči kvůli pozdnímu vyparkování auta nestíhají přijet včas do zaměstnání a jsou za to opakovaně sankcionováni.

Města však musí parkování řešit. Nejen ve Slaném, ale i Kladně. Zde o vybudování automatického parkoviště radnice neuvažuje.

„Každé město má svá specifika a nelze hodnotit či radit jejich zástupcům, jaké mají pro své město přijmout nejlepší řešení určitého problému. Porovnávat situaci v Kladně či hodnotit rozhodnutí, zda mít ve městě jako je Slaný automatizovaný parkovací dům, by bylo ode mne neseriózní. Věřím však, že byl projekt dělaný v dobré víře, že to Slánským přinese především prospěch. Ne vždy se zcela povede záměr naplnit, ale to je už riziko všech inovativních řešení,“ řekl primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).