Na místo byl podle mluvčího středočeských záchranářů Marka Hylebranta vyslán záchranářský vrtulník, který muže transportoval do nemocnice. „Muže lékař uvedl do umělého spánku a byl napojen na umělou plicní ventilaci. Utrpěl těžké zranění břicha a byl transportován leteckou záchrannou službou do střešovické nemocnice na urgentní příjem,“ sdělil záchranář.

Případem se zabývá policie. Jak potvrdila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová, zbraň, kterou zákazník přinesl na prodej do zastavárny, nepodléhá centrální evidenci a není tudíž potřeba vlastnictví zbrojního průkazu. Přesto bude muset prodejce policistům mít co vysvětlovat, například proč byla pistole vůbec nabitá.

Záchranáři a policisté zasahovali v pátek 8. prosince v zastavárně na náměstí Svobody v Kladně. | Video: Jan Božovský

Co je perkusní zbraň

Moderní perkusní zbraně jsou dnes primárně určené pro sebeobranu. Předností používání perkusních zbraní pro sebeobranu je fakt, že pro jejich nošení není potřeba být držitelem zbrojního průkazu. Dvouranné perkusní zbraně spadají do kategorie C-I, a jejich nabytí tím pádem pouze podléhá ohlášení.

Historicky pak perkusní zbraně odvozují svůj název od latinského slova 'percussio' (úhoz, úder). Jedná se o zbraně, u kterých probíhá iniciace výstřelu úderem na mechanicky citlivou křesavou látku. Historie perkusních zbraní se začala psát na přelomu 18. a 19. století a to současně v několika zemích.
V současnosti jsou populární perkusní zbraně stavěné podle historických modelů. Známými výrobci v tomto oboru je španělský výrobce Ardesa nebo italská firma Davide Pedersoli. Obě firmy se zabývají výrobou jak perkusních pušek, tak pistolí. Specialitou jsou pak perkusní pistole od firmy Detonics. Ta vyrábí moderní, bezpečné a precizně zpracované perkusní zbraně určené pro sebeobranu.

Zdroj: www.armed.cz/perkusni-zbrane