„Jednání v případu zpronevěry proběhlo,“ řekl Deníku středočeský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS). S tím, že povinnost náhrady škody však odsouzený nemá vůči kraji, ale ve vztahu k jím zřizované příspěvkové organizaci.

Petr K. vyvázl s podmínkou – a ano peníze musí vrátit. Splácet ještě nezačal. To zase uvedla ředitelka domova Aneta Heřmanová. Mimochodem – Hrabánkova předchůdkyně, jež v minulém volebním období hájila v radě kraje barvy tehdy koaliční ČSSD; na starost měla právě oblast sociálních věcí.

Kde jsou peníze? Prostě fuč

V létě roku 2019 si málem bylo třeba v kalendáři ověřit, zda není duben s aprílovým datem. V souvislosti s krajem zřizovaným domovem seniorů Červený mlýn ve Všestudech se v červenci objevilo těžko uvěřitelné podezření, že zmizely peníze. Hodně peněz; v září se po krajských kontrolách hovořilo o 11 milionech korun.

Domov seniorů Červený mlýn ve Všestudech.
V domově seniorů nezmizelo 11 milionů korun, ale přes 15

Na sklonku roku 2019 řekla Deníku mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková, že kriminalisté řešící tento případ už počítají se škodou převyšující 15 milionů. Někdejší ředitel domova, odvolaný z funkce hned poté, co se objevilo podezření, podle dostupných informací zavedl ne zcela běžnou praxi, že domov nevyužíval bankovní účet: peníze měly být v jeho trezoru. Jenže v kase, od níž měl klíče právě ředitel, chyběly.

Nyní mluvčí Suchánková na dotaz Deníku uvedla, že pro policii případ skončil předloni na podzim. „Dne 3. listopadu 2020 jsme v dané věci státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Praze předložili spis s návrhem na podání obžaloby ze spáchání zvlášť závažného zločinu zpronevěra podle § 206 odst. 1, 5 trestního zákoníku, kterého se měl dopustit 44letý muž,“ konstatovala.

Odkázala tak na právní kvalifikaci, podle níž trestní zákoník stanoví sazbu za zpronevěru se škodou velkého rozsahu v rozpětí odnětí svobody od pěti do deseti let. Nepodmíněně.

Domov čeká na osm milionů

Řešení věci skončilo již i u soudu, a to pravomocným rozhodnutím, potvrdila Deníku nynější ředitelka Červeného mlýna Heřmanová. S upřesněním, že nakonec padla podmínka; dále soud stanovil zákaz práce ve vedoucích funkcích – a přijal rozhodnutí o náhradě škody. Tu se v původně vyčísleném rozsahu (ten byl ostatně opakovaně upravován) prokázat u soudu nepodařilo. Domovu má odsouzený uhradit 8 000 639 Kč.

Domov seniorů Červený mlýn ve Všestudech.
V domově seniorů zmizely peníze klientů, kraj prý všechno zaplatí

„Ještě platit nezačal – alespoň na účtu se nám peníze neobjevily,“ řekla Deníku Heřmanová. „Věc se nyní řeší prostřednictvím našeho právníka a mediátorky,“ konstatovala.