Brutální vražda třináctileté Báry z Kmetiněvsi z prvního ledna roku 2004, kterou ubodal a znásilnil její nezletilý spolužák, vyvolává již několik let mnoho diskusí. Nejen obyvatelé této obce se nedokáží smířit s tím, že pachatel je dnes na svobodě bez záznamu v trestním rejstříku, a pod vedením starosty Luďka Kvapila sepsali své návrhy na změnu zákona. Mimo jiných změn žádá tak zvaná Kmetiněvská výzva potrestání pachatelů závažných trestných činů a vražd bez ohledu na jejich věk.
Jak informoval Kladenský deník hlavní iniciátor výzvy Luděk Kvapil, její podpora je masivní. „Opravdu jsem tak velký zájem nečekal. Každý den přichází množství podpisů, lidé napříč republikou volají a zajímají se, kde mohou naši myšlenku podpořit. Velký ohlas vzniká také prostřednictvím obecních webových stánek a facebooku, kde jsou založené již čtyři skupiny. V podstatě počet podpisů připojených ke Kmetiněvské výzvě ve formě textové a elektronické je na 400 tisíc,“ vyčíslil starosta.
Velkou zásluhu také přikládá síle sdělovacích médií, která prý kmetiněvskou myšlenku postupně přibližovala lidem. „Začínám věřit, že náš záměr zvládneme dotáhnout do úspěšného konce a společně se nám podaří změnit zákon,“ dodal.
Jistotu v budoucím zdaru mu dodalo i jednání v poslanecké sněmovně, kde osobně předkládal ministryni spravedlnosti Daniele Kolářové část podepsaných archů. „Byla z takového množství silně překvapena. Také jsme jednali o probační a mediační službě, čili o jakémsi dozoru nad pachateli trestných činů, což je další z našich návrhů, aby nad nimi byla kontrola,“ vysvětlil.
Podle starosty se o Kmetiněvskou výzvu zajímali také představitelé čelných stran napříč politickým spektrem. Téměř všechny projevily o tuto problematiku nebývalý zájem. „Již se začínají objevovat konkrétní rysy změn. Skutečně by měl být po volbách zákon připraven v takové formě, aby mohl projít parlamentem ke schválení. Dále se předpokládá, že by mohl být přijat prvního ledna příštího roku,“ naznačil další postup Kvapil.
Masivní podpora Kmetiněvské výzvy prý vysvětluje i fakt, že se její autoři se svými požadavky tak zvaně trefili do černého. „Všichni vědí, že by mládež měla mít stanovené určité hranice chování. Nechtěl bych, aby se motaly dvě věci: trestní odpovědnost a hranice sexuální zralosti. Zkrátka pokud někdo spáchá brutální čin či vraždu, měl by zákon pamatovat na to, že i kdyby byl pachatelem dvanáctiletý nezletilý, musí za něj pykat,“ vysvětlil hlavní cíle Kmetiněvské výzvy starosta.
Že vrah se vrací na místo činu, je známé pořekadlo. I v tomto případě tomu nebylo jinak, mladík měl minimálně jednou Kmetiněves navštívit. Jak potvrdil starosta, Robin přijel autobusem za svými prarodiči. Ovšem ještě týž večer opět odjel. Po obci se okamžitě začaly objevovat fámy různého druhu. Jedna dokonce hovořila o tom, že Robin zapálil sváčku na Bářině pomníčku.
„Myslím, že toto je velmi málo pravděpodobné, nedovedu si představit, že by se takto zachoval,“ okomentoval místní drby Kvapil. Kromě statisíců obyvatel z celé České republiky se na představitele Kmetiněvsi obrací také lidé, jejichž životzměnil stejný brutální čin.
„Kontaktovali mě rodiče, kteří nedávno přišli o své dítě stejným způsobem, jako zemřela Bára. Pochopitelně stojí plně za naší výzvou,“ uzavřel starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil.