„Vietnamci obývající dům zde měli umístěnu velkokapacitní laboratoř se speciálním nasvícením, topením i vzduchotechnikou,“ informovala mluvčí kladenské policie Michaela Nováková .

V několika zatemnělých místnostech stály v květináčích stovky rostlin v různých stadiích růstu, od malých sazenic až po rostliny připravené ke sklizni a následné distribuci. Garáž byla zaplněna desítkami pytlů kvalitního substrátu.

O spěchu, s nímž Vietnamci dům opouštěli, svědčil fakt, že v obývací místnosti zanechali na stole nedojedené jídlo. „Na místě byl zadržen jeden občan vietnamské národnosti,“ sdělila mluvčí.

„Pěstírna takového rozsahu zatím nebyla v okrese Kladno objevena,“ uvedl velitel kladenské služby kriminální policie a vyšetřování Jaroslav Hausknecht.
Podle jeho slov není pěstování rostlin indického konopí Vietnamci v České republice novinkou poslední doby, ale jedná se o dlouhodobější záležitost. V různých částech země ale v poslední době přibývá případů, kdy se policii daří velkopěstírny odhalit.

„Úzce v tomto směru spolupracujeme s energetiky. Ti dokáží zjistit nadměrné odběry elektrické energie, která je potřeba právě k velkokapacitnímu pěstování zmíněných rostlin,“ nastínil policista.

Asiaté vypěstované konopí distribuují nejen v Čechách a Moravě, ale vyvážejí ho i do zahraničí.

„Podle předběžných odhadů byly ve Stochově objeveny rostliny s vysokým obsahem omamných látek. Kvalita drogy je velmi dobrá,“ poznamenal Hausknecht s tím, že se jednalo o speciálně dovážené sazenice.

„Zadrženému Vietnamci nebylo zatím sděleno obvinění z žádného trestného činu. Tvrdí, že v domě pouze přespával a s pěstováním konopí prý nemá nic společného. Případnou vinu mu tak budeme muset ještě prokázat. Zároveň pátráme po majiteli domu, kterým je jiný Vietnamec. Jeho totožnost sice známe, ale do středečního odpoledne se ho stále nepodařilo vyhledat,“ doplnila mluvčí Nováková.