Jak uvedl mluvčí krapuské radnice Aleš Levý, kuriozní krádeži předcházela nešťastná náhoda. "V adventním období, kdy se kolem sochy pohybuje větším množství lidí a především dětí se stalo to, že jedno dítko hovínko omylem urazilo. Dali jsme ho tam znovu a do dvou dnů zmizelo," popsal Levý.

Podle jeho slov je krádež zachycena na kamerách. Na záznamu je vidět, že se u sochy sklání človek s kapucí na hlavě. Vedení kralupské radnice plánuje obě malé sošky ke Švejkovi vrátit. "Je to dekor, který k sousoší patří. Od doby, co byla socha na Palackého náměstí instalována, jsme nic podobného nezaznamenali," dodal mluvčí. 

Kralupský bazén.
Podívejte se: V kralupském bazénu už je napuštěna voda. Otevření se blíží

Socha, která zpodobňuje hlavní postavu Haškova humoristického díla, zdobí Kralupy nad Vltavou od roku 2017. Románový hrdina je z bronzové slitiny a sedí na kovové parkové lavičce, na níž si k němu mohou přisednout dva až tři lidé.  Na soše podle návrhu výtvarníka Karla Zemana z Jeviněvsi pracoval sochař Albert Králiček.


Na realizaci díla sháněli kralupští nadšenci peníze přes dva a půl roku. Do sbírky přispělo více než tisíc lidí. Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech, který pořádal veřejnou sbírku, vybral 575 tisíc korun, což stačilo na všechny náklady spojené s výrobou sochy.

Z akce Viditelnost, která proběhla u kralupského vlakového nádraží.
OBRAZEM: Kralupští strážníci rozdávali chodcům v šeru reflexní prvky

Socha Josefa Švejka je na dohled od někdejší kralupské drogerie šikovatele Jana Vaňka, Haškova přítele, jehož postava se vyskytuje i ve světoznámém románu, kde jsou Kralupy nad Vltavou zmíněny sedmkrát. Seznámili se ve vojenském sběrném táboře u Vídně v roce 1915. Ve městě stále žije Vaňkova vnučka, která má dvě dospělé dcery a vnoučata.