Policistky z kladenské preventivní a informační skupiny vyrazily v březnu do ulic města a obcí regionu, aby se zde obyvatel zeptaly, jak hodnotí práci strážců zákona, zda se cítí bezpečně a z jaké kriminality mají největší strach. Stejnou anketu nechalo krajské ředitelství policie zpracovat na celém území středních Čech. Ze srovnání s obdobným průzkumem veřejného mínění uskutečněným loni vyplývá, že lidé se nyní na Kladensku a Slánsku cítí bezpečněji než před rokem. Největší strach pak mají z krádeže automobilu.

Policistky na Kladensku, Slánsku, Unhošťsku a Velvarsku oslovily celkem 257 respondentů různého věku. „Cílem bylo například zmapovat spokojenost lidí s prací policie, míru informovanosti o její činnosti, zda se obyvatelé cítí bezpečně, nebo zda by do budoucna měli zájem o možnost využít elektronických formulářů pro oznámení trestných činů nebo přestupků,“ uvedla mluvčí policie Jana Dětská.

Z výsledků ankety vyplývá, že 78 procent obyvatel regionu se cítí zcela nebo spíše bezpečně. Je to více než před rokem.

„Určitě k tomu přispělo, že jsme více vidět v ulicích, zaměřujeme se na problémové lokality a snažíme se bojovat s tím, co nás nejvíce trápí. V poslední době jsou to zejména případy vloupání do vozidel. Zpravidla se této trestné činnosti dopouštějí ´amatéři´, kteří se z leknutí dali na dráhu zločinu. Přitom například kradená autorádia už jsou dnes prakticky neprodejná,“ uvedl ředitel kladenské policie Jan Marták s tím, že dvě takové party specializující se na vloupání do automobilů se policistům podařilo v poslední době pochytat.

Také v hodnocení své práce vyšli policisté lépe než loni. Tentokrát jejich činnost pozitivně kvitovalo přibližně 80 procent lidí. „Jsme nejlidnatější region v kraji a máme tu i největší město. Kumuluje se zde spousta problémů. S tím souvisí i nahlížení veřejnosti na činnost policie. Lidé po nás občas vyžadují věci ve stylu amerických seriálů. Neuvědomují si ale, že naše zákony nám to neumožňují. Vzpomínám si na situaci, kdy jedna žena požadovala, abychom k odhalení zločinu použili dalekohled, kterým je možné kouknout skrze zeď, což viděla v jedné zahraniční detektivce,“ řekl s úsměvem Marták.

Co se týče obav, 63 procent obyvatel má největší strach z krádeže vozidla. Fyzického násilí se pak obává 40 procent lidí.

Ani jeden z dotazovaných neuvedl, že by se v poslední době setkal s korupčním jednání policistů. Loni na stejnou otázku dali kladnou odpověď tři respondenti. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že před možností oznámit trestný čin nebo přestupek prostřednictvím elektronického formuláře, dávají lidé přednost příjezdu policie na místo činu.