Deset dní zaměstnávala na přelomu února a března tři kriminalisty a jednoho vyšetřovatele dívka z Kladenska. Žákyně Základní školy ve Vinařicích tvrdila, že jí je vyhrožováno smrtí. Vše dokládala vzkazy, které jí byly doručovány prostřednictvím jejího profilu umístěného na internetu. Místo slávy a úlev od školní docházky má ale teď z ostudy kabát. Ukázalo se totiž, že si ve své bujné fantazii vše vymyslela.

Sled událostí odstartovalo dívčino oznámení na policii, že byla přepadena a zbita. „Neměla sice žádné zhmožděniny ani oděrky, ale dvě její kamarádky jí dosvědčily, že pachatele viděly,“ uvedl jeden z kriminalistů, kteří na vyšetřování intenzivně pracovali.

Školačka pak policistům začala předávat výhrůžné zprávy, které dostávala na svůj internetový profil. „Zpočátku to nevypadalo tak nebezpečně, ale výhrůžky se postupně začaly stupňovat, až k usmrcení střelnou zbraní. Případ jsme proto převzali. V době, kdy ze světa chodí zprávy o masakrech ve školách, jsme je rozhodně nebrali na lehkou váhu,“ sdělil kriminalista.

Policisté začali děvče intenzivně hlídat, například při cestách z místa bydliště do školy a zpět. Zároveň kontaktovali dva provozovatele internetových služeb, Jejich prostřednictvím se údajný pachatel hrozící dívce smrtí k počítačové síti připojoval.

Situace se komplikovala. Když otec školačky svou dceru schoval na tři dny u příbuzných v Praze, začala dívka dostávat podivné textové zprávy i na svůj mobilní telefon. SMS byly odesílány právě v hlavním městě.

V kriminalistech stále více hlodal červ pochybností. „Na základě dobré spolupráce se školou jsme zjistili, že výhrůžné zprávy po internetu byly posílány v době, kdy dívka měla hodiny informatiky. Poskytovatelé internetového spojení nám zase sdělili, že jsou zasílány jen z blízkého okolí vinařické školy a dívčina bydliště. Po deseti dnech naší práce se holka přiznala, že si vše vymyslela,“ konstatoval kriminalista.

Motivem jejího jednání byly neshody ve škole a údajná nevšímavost ze strany rodičů. „Chtěla na sebe upozornit a myslela si, že nebude muset na vyučování. Byla skutečně velmi přesvědčivá. Na internet umístila fiktivní profil pachatele a dokonce i jeho sestry,“ uvedl policista.

Za lživé jednání dívce pravděpodobně výraznější postih kromě ostudy nehrozí. „Vyřešení případu nás stálo hodně úsilí, přitom bychom se mohli věnovat jiným důležitým věcem. Asi by bylo dobré, kdyby se změnila legislativa tak, aby podobní lháři mohli být za své jednání nějakým způsobem potrestáni,“ dodal kriminalista.

Co také zaznělo ve výhrůžkách:
…chci ti říct, že tohle pěstí nebylo poslední, a je mi jedno, že si mě dala na policii. Je mi to u p..i. Jen te chci varovat. Sleduji te všude…
…já tě vidím všude a stačí mi pistolka na to, abych se trefil do okna…
…víš, je mi u p.....e, jestli budeš mít za p…í dvacet fízlů, já tě trefím…
…kudla čeká na tvoji krev – sladkou…