Zbraně převezme i kterékoli obvodní oddělení. Policisté sice zaregistrují iniciály těch, kdo zbraně přinesou, nebudou se jich ale vyptávat, jakým způsobem je nabyli. Amnestie souvisí se spuštěním nového centrálního registru zbraní. Ten má podle ministerstva vnitra zlepšit monitorování zbraní a střeliva. Nová evidence sleduje zbraně od jejich vzniku, až do doby zničení, znehodnocení nebo legálního vývozu z České republiky.

„Od července zároveň platí, že zbrojní průkaz je vydáván na deset let. Dosud to bylo na pět. Tím se mění i správní poplatky," informovala kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Za vydání zbrojního průkazu při dodržení lhůty šest měsíců až dva měsíce před koncem platnosti je nyní poplatek 400 korun (dosud 300 Kč). Pokud termín platnosti propásnete, zaplatíte 700 Kč za každou skupinu. Při vydání zcela nového zbrojního průkazu zájemce uhradí za každou skupinu oprávnění 700 Kč (dříve 500 Kč). Došlo i ke zvýšení poplatků za povolení na nákup zbraně, a to z jedné stokoruny na dvě. Zpoplatněny jsou také žádosti odborné způsobilosti držení zbraně. Dosud byly zdarma, nyní je potřeba uhradit stokorunový kolek. Ze 200 na 300 korun podražil poplatek za registraci zbraně.

Zbraně, které lidé policistům v rámci amnestie odevzdají, budou zaslány na balistickou expertízu. „Při ní se zjistí, zda se zbraň neváže k nějakému trestnému činu či je v pátrání. Pokud se nic takového neprokáže, může ten, kdo zbraň přinesl, požádat o její zlegalizování a vzít si ji zpátky do svého vlastnictví," konstatovala mluvčí policie.

Výhoda amnestie je podle Novákové především v tom, že se lidé, kteří mají doma staré zbraně bez potřebných dokladů, mohou vyhnout případnému trestnímu stíhání pro nedovolené ozbrojování.

„Funkční tank nebo protiletecké dělo v okrese Kladno evidovány nejsou. Sběratelé vojenské techniky drží pouze demobilizované zbraně," poznamenala policejní mluvčí.

Nyní vyhlášená zbrojní amnestie je v pořadí už čtvrtá od roku 1989. Naposledy se tak stalo před pěti lety. Tehdejší kladenský inspektorát pro zbraně, střelivo a výbušniny při ní nashromáždili 115 zbraní a 1200 nábojů. Nejstarší odevzdanou zbraní byla historická brokovnice Lefaucheux z konce 19. století.

Další raritou byla například vojenská kulovnice Mannlicher. Lidé ale odevzdávali i zbraně patřící do výzbroje Rudé armády nebo Wehrmachtu. Za zmínku stojí třeba P-08 Luger/Parabellum, jež je známá spíše jako parabella a byla ve výbavě německých vojáků v první i druhé světové válce. Lidé přinesli novější typ této zbraně – P-38 Walther.

,,Cena zbraně se odvíjí především od jejího stavu. Parabella se prodává od sedmnácti tisíc korun, ale může stát i třicet tisíc. Walther lze pořídit v ceně od patnácti do osmnácti tisíc korun," vysvětlil tehdy Petr Ilašenko z kladenské specializované prodejny zbraní.

Další odevzdané zbraně stojící za zmínku byly Rast gasser z první světové války, který byl ve výzbroji rakousko–uherské armády, a sovětský samopal Sudajev PPS – 43. ,,Sudajev ve znehodnoceném stavu, což znamená, že se z něj nestřílí, stojí zhruba šest tisíc korun. Za ostrý samozřejmě zaplatíte víc, ale na to potřebujete povolení od policie, jež získá málokdo," dodal Petr Ilašenko.

Předchozí amnestie se uskutečnila v roce 2003. V celé České republice lidé tehdy přinesli 4192 zbraní. V policejních skladech se tenkrát objevily kuriozity v podobě plamenometu nebo protitankové pušky. Při první zbraňové amnestii v roce 1996 skončilo ve skladech 3704 zbraní.