„Hlídka strážníků vyjela na místo určení prvního signálu, který zazněl kolem půl druhé v noci. Operátor městské policie se snažil s klientem spojit telefonem, ale když se to ani po několika pokusech nepodařilo, hlídka před bytem rozpečetila obálku s klíčem a vstoupila dovnitř. Tam nalezli jednaosmdesátiletého muže v tíživé situaci,“ uvedl mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

Ještě týž den se signál LOP rozezněl znovu zhruba v půl desáté večer. I poté strážníci pomohli osmaosmdesátiletému muži, který je na pomoci druhých závislý. Oba přitom hlídky nalezly ležící na zemi a sami se nemohli zvednout. Ani jeden z nich nebyl zraněn a nebyla tudíž potřeba lékařská pomoc.

„Myšlenka LOP je velice jednoduchá. Má nabídnout okamžitou pomoc lidem majícím dlouhodobé zdravotní problémy ohrožující jejich život, nebo osobám po operaci s dlouhodobou rekonvalescencí, které se v nouzi bez pomoci druhého neobejdou,“ řekl Krupka.

„Naše pomoc spočívá v technickém zařízení sloužícím v krizových situacích jako pojítko mezi ohroženou osobou a strážníky, již linku sledují čtyřiadvacet hodin denně,“ sdělil Krupka.

Linka okamžité pomoci je v provozu od roku 2002 a v současnosti ji využívá šestadvacet klientů. Jen za loňský rok tak kvůli ní strážníci uskutečnili sedmadvacet výjezdů, které někomu pravděpodobně zachránily život.