První z loupeží, které mají podle policistů na svědomí, se stala v listopadu loňského roku vobchodě spotravinami v Navrátilově ulici ve Slaném. Tehdy neznámý maskovaný pachatel ozbrojený pistolí zde po prodavačce požadoval finanční hotovost. S uvedeným případem začala i mravenčí práce slánských policistů, která nakonec spolu s dílem nezbytného štěstí vedla k tomu, že lupiči skončili v cele předběžného zadržení.

Povedená partička si ale dala po první loupeží několikaměsíční přestávku. Do další násilné trestné činnosti se pustila až v dubnu letošního roku. "Jednalo se o tři případy přepadení benzinových čerpacích stanic ve Slaném, a to dvakrát v Pražské ulici a jednou v ulici Dukelských hrdinů. Pachatel, který do benzinky vstoupil, byl vždy maskován kuklou nebo punčochou, peníze požadoval pod hrozbou krátké střelné zbraně nebo nože," informovala mluvčí policie Jana Šteinerová.

"Bylo odpoledne, takže prodavačka neměla v pokladně příliš mnoho peněz. Přesto mu okamžitě vysázela nejméně sedm tisíc korun na pult,“ řekla tehdy Kladenskému deníku jedna ze zaměstnankyňpřepadené benzinové čerpací stanice. Už tehdy policisté věděli, že alespoň někteří pachateléjsou sotva plnoletí."Podle toho, co mi vyprávěla,vyběhl ten kluk před budovu autíkal směrem na Pražské předměstí. Když si sundal punčochu, bylo vidět, že je velice mladý a má tmavé vlasy, ale že by to byl nějaký vandrák, to ne,“ doplnila kolegyň přepadené obsluhující.

Říká se, že s jídlem roste chuť. Platilo to i pro čtveřici lupičů. V květnu se totiž vydali hned na čtyři loupežné výpravy. "K prvnímu z těchto přepadení došlo 4. května na benzinové čerpací stanici v ulici Dukelských hrdinů. Zde ale žádnou tržbu neměli, takže pachatelé odešli s nepořízenou," sdělila Šteinerová.

„Vtrhnul sem s punčochou na hlavě, pistolí v ruce a na pult hodil batoh. Odvětila jsem mu, že v pokladně mám po ránu jen drobné, šuplík jsem vyndala a chtěla mu peníze nasypat. Na to mi řekl: „To si nech“ a z prodejny utekl přes silnici do boční ulice,“ řekla pracovnice čerpací stanice. Podle svých slov se nestačila ani příliš vyděsit, přičemž pistole jí prý spíše připadala jako maketa nebo dětská hračka. „S kolegyněmi jsme to více méně čekaly, že se lupiči vrátí, když si minule odnesli tolik peněz. Ten dnešní byl ale o poznání vyšší, než ten předchozí,“ uvedlakrátce po činu přepadená žena.

Po svém neúspěchu se lupiči přemístiliautomobilem Fiat Tipo,registovaným na jednoho z nich,do Slaného-Kvíce,domíst zvaných Na Čubě. "Po necelých dvou hodinách zde v benzinové stanici získali finanční hotovost," sdělila Šteinerová.

Dne 14.května udělali změnu a poprvé se vydali loupit mimo Slaný. Tentokrát si vytipovali benzinovou čerpací stanici v Buštěhradu, kde opět s nožem získali tržbu. Osudná se jim ale stala v pátek odpolednetrafika v Jungmannově ulici.Zpočátku maskovanému pachateli, který vstoupil dovnitř, zločin vycházel podle jeho představ. S kuklou anožempo prodavačcepožadoval vydání peněz. Pak ale nastala první komplikace. Žena mu odmítla peníze dát. Začal jí proto šermovat nožem před obličejem, až mu trafikantka nakonec hodila peněženku na zem. Lupič ji sebral a dal se na útěk. Přitom si začal sundavat kuklu. K jeho smůle ale právě kolem prodejny projížděla hlídka policistů, která si ho vyšimla. Zandlouho následovalo zatčení itří jeho kompliců.

Poté byli podezřelí, z nichž tři se narodili v roce 1989 a čtvrtý je ještě mladistvý, převezení k vyslechu na policejní služebnu ve Slaném a odtud do cely předběžného zadržení v Kladně. "Všicni čtyři jsou ze Slaného. Bylo proti nim zahájeno trestní stíhání pro čin ozbrojené loupeže formou spolupachatelství. Zároveň byl podán návrh na jejich vzetí do vyšetřovací vazby," doplnila mluvčí policie s tím, že výše uvedenými skutky se mladíci obohatilipřibližně o 180 tisíc korun.

Okresní soud v Kladně vzal do vazby tři mladíky podezřelé z loupežných přepadení do vazby. V pondělních brzkých ranních hodinách byli obvinění eskortování do věznice Praha Ruzyně. Zbývající byl propuštěn z policejní cely a bude vyšetřován na svobodě. (rob, hus)