Kladenskému deníku to potvrdil mluvčí Okresního soudu v Kladně Ivo Poštolka. Ten je zároveň i předsedou senátu, který Balákovi v létě za porušení při správě cizího majetku uložil peněžitý trest 870 tisíc korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Podle soudu měl Balák prodat vytěžený kámen z obory pod cenou kladenské společnosti Energie.
„Odvolání podal obžalovaný, státní zástupkyni lhůta pro podání odvolání ještě běží,“ potvrdil Poštolka.
Miloš Balák, kterého prezident před časem omilostnil v jiné kauze, týkající se rovněž Lánské obory, i v tomto případě vinu odmítá. Nicméně, ve funkci ředitele Lesní správy Lány končí.
Podle státní zástupkyně Denisy Sotákové svědčí proti Balákovi odposlechy, ze kterých je zřejmé, že nevýhodný obchod na prodej tisíců tun kamene plánoval. Lesní správě Lány tak podle obžaloby způsobil škodu za zhruba 1,6 milionu korun.
Tvrzení žalobkyně Balákův obhájce Jan Staněk popírá a před soudem uvedl, že nebylo prokázáno, že by škoda skutečně vznikla, jelikož cena za materiál byla odpovídající. Naopak vytěžený kámen byl podle advokáta použit na zajištění rekonstrukce cest, což se prokazatelně uskutečnilo.
Podle soudce Poštolky Kanceláři prezidenta republiky, jíž je Lesní správa Lány příspěvkovou organizací, škoda vznikla. „Miloš Balák měl před podpisem smlouvy k dispozici odborné posouzení ceny kameniva, podle něhož měla být o 1,6 milionu korun vyšší. Nehospodařil tedy řádně s prostředky zaměstnavatele,“ řekl Poštolka. V odůvodnění soudce uvedl, že nemá pochybnosti, že k takovému jednání došlo.
Co se týká jiné, výše zmíněné Balákovy kauzy, ve které byl letos na jaře omilostněn prezidentem Milošem Zemanem, v tomto případě byl odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře, která se týkala zajištění a odvodnění břehů vodní nádrže Klíčava. Miloš Balák dostal tehdy peněžitý trest ve výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti.