Tři roky za mřížemi. Takový rozsudek vynesl na konci loňského února senát Okresního soudu v Kladně nad bývalou starostkou Libušína Marií Minaříkovou. Tu státní zastupitelství viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele, zpronevěry a porušování cizích práv. Zprošťuje se obžaloby. Tak zněl v úterý verdikt stejného senátu, který vzal v potaz připomínky nadřízeného krajského soudu, jenž po odvolání obžalované dvaašedesátileté ženy vrátil případ k novému projednání zpět do Kladna. Verdikt ale není pravomocný, neboť státní zástupkyně si nechala otevřená dvířka pro případné odvolání, zákonnou lhůtu si ponechal i obhájce Minaříkové Vojtěch Veverka.

Uvedených skutků se měla bývalá starostka dopustit ve druhé polovině devadesátých let, kdy stála v čele libušínského obecního úřadu. Obžaloba Minaříkovou mimo jiné viní, že uzavírala pro obec bez souhlasu zastupitelstva, případně až s jejich zpětným schválením, nevýhodné smlouvy, čímž Libušín připravila o statisíce korun. Vůči tehdejším zastupitelům prý vystupovala autoritativně, manipulovala s jejich názory a v podstatných otázkách rozhodovala sama, aniž by nechala podle zákona rozhodnout orgány obce.

Konkrétně se obžaloba týká například pronájmu obecní restaurace Lidový dům či prodeje některých pozemků firmě, jejímž jednatelem byl partner Minaříkové dcery. Údajně také neprovedla výběrové řízení na zhotovitele stavebních plánů pro obecní nemovitosti, podle dalšího skutku v několika případech uzavřela, opět bez výběrového řízení, smlouvy na provedení řemeslnických prací pro obec se svým bývalým zetěm, ačkoli si byla vědoma, že na ně nemá živnost.

Podobně si prý počínala i v případě zakázky na rekultivaci skládky Na Bílkách. Také zde podle vyjádření státního zastupitelství hrály roli osobní vazby. Smlouva byla Minaříkovou podepsána se ženou, která v té době byla partnerkou jejího bývalého zetě.

Zmíněných trestných činů zpronevěry a poškozování cizích práv se měla dopustit tím, že znovu bez souhlasu obce uzavřela 27 smluv na prodej pozemků s tím, že se jedná o parcely určené ke stavbě rodinných domů. Tehdy ale nebylo vydáno platné územní rozhodnutí povolující výstavbu a zájemci o pozemky tak nemohli být zapsániv katastru nemovitostí. Přesto prý od nich exstarostka stačila ve 20 případech vybrat zálohy ve výši 1500 korun a použít tak sumu 30 tisíc pro svou vlastní potřebu.

Například to se ale podle krajského soudu nepodařilo Minaříkové prokázat, stejně jako že by úmyslně zneužila pravomoci veřejného činitele. Také na základě vynesl v úterý okresní soud zprošťující rozsudek a obec Libušín odkázal s nároky na případnou náhradu způsobené škody k občanskoprávnímu soudu.

„S rozsudkem jsem zcela spokojen. Odpovídá tomu, co navrhujeme od začátku sedm let trvajícího řízení. Celá záležitost je ale stále otevřená, nyní záleží na tom, zda se státní zastupitelství odvolá,“ uvedl obhájce obžalované Vojtěch Veverka.

„Při vynášení rozsudku jsme vycházeli z argumentů krajského soudu, který polemizoval s provedenými důkazy. Ty svědčí o událostech, ale nenaplňují skutkovou podstatu trestného činu,“ prohlásila předsedkyně senátu Jitka Hauptmanová.