Na Městskou policii Kladno se v sobotu odpoledne obrátila žena s tím, že mládež na náměstí Jana Masaryka v Kladně-Rozdělově maluje na zeď jakési symboly. Na místo proto vyjela hlídka, jež zde vzápětí zadržela čtyři mladíky s kapucemi na hlavách.

Jak informovala mluvčí strážníků Markéta Fröhlichová, jeden z výtečníků, čtyřiadvacetiletý muž z Kladna, na zeď namaloval hákový kříž v kruhu. „Dále oznamovatelka uvedla, že všichni čtyři pokřikovali větu: Osmdesátiletí do plynu a šedesátileté si dáme ke snídani!“ doplnila k případu mluvčí.

Čtyřiadvacetiletého Kladeňáka a jeho společníky ve věku devatenáct, osmnáct a devatenáct let si převzala policie. Ta nyní vyšetřuje, zda byla naplněna skutková podstata trestného činu, čili zda mladíci vůbec na zeď něco nastříkali.

Pokud se prokáže, že ano, budou čelit podezření z přečinu poškozování cizí věci. „V případě, že vyšetřování ukáže, že se jedná o zakázanou symboliku, bude autor malůvky podezřelý ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, za což hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ řekla Kladenskému deníku policejní mluvčí Michaela Nováková.

Zakázané symboly se v Kladně naposledy objevily v září loňského roku v chodbě a výtahu jedno z rozdělovských věžových domů ve Vítězné ulici. Na zeď nad poštovními schránkami tehdy někdo namaloval mimo jiné dva hákové kříže nebo znak zločinecké organizace SS.