Narkoman přichází do lékárny v obchodním domě v Americké ulici v Kladně. Magistře za pultem podává sportovní kabelu v níž jsou připraveny peníze. Odnáší si v ní kodein, na který by jinak potřeboval lékařský recept, nebo větší množství modafenu či nurofenu, tedy léků potřebných v výrobě drogy pervitin. V úterýale spadla klec. Policisté jednu z lékárnic zatkli přímo na pracovišti, druhé přijeli sdělit obvinění z trestného činu do psychiatrické léčebny, v níž je asi měsíc po neúspěšném pokusu o sebevraždu hospitalizována.

„Přibližně před rokem jsme se dozvěděli, že v lékárně jsou ve větším množství prodávány léky modafen, nurofen a další. Sledovali jsme pohyb narkomanů skrytou kamerou, k čemuž jsme měli povolení státního zástupce a soudce. Naše podezření se potvrdilo a podařilo se nám shromáždit dostatečné množství důkazů,“ sdělil zástupce kladenského ředitele policie Jaroslav Hausknecht.

Přímo v lékárně v úterýkrátce před osmou hodinou ranní policisté zadrželi šestapadesátiletou pracovnici. Spolu s ní je vyšetřována její přibližně pětatřicetiletá kolegyně, která je v současné době hospitalizována ve zmíněné léčebně.

Motivem jejich jednání byl finanční zisk, jedna z lékárnic navíc drogy sama užívala.Jedno balení v ceně asi 115 korun narkomané od lékárnic dostávali po 120 až 130 korunách.

„První ze zadržených žen už bylo sděleno obvinění z trestného činu pomoci držení omamných a psychotropních látek a jedů. Ke svému jednání se předběžně doznala. Druhé bude pravděpodobně obvinění sděleno v nejbližších hodinách,“ poznamenala vyšetřovatelka případu.

Oběma lékárnicím hrozí dva až deset let strávených za mřížemi. Jedna z nich přitom byla už před časem v souvislosti s vyšetřováním výroby drog na Kladensku vyslýchána, ale nevzala si z toho žádné ponaučení.

„Do lékárny docházeli stálí zákazníci z řad místních narkomanů, ale občas se objevili i kupující třeba z Prahy,“ nastínila vyšetřovatelka.
Celý případ tak trochu připomíná film Kamarádi do deště 2, kde vykutálený Bureš, ztvárněný hercem Andrejem Hrycem, ve snímku praví, že pro kšeft s drogami už skoupil v Kladně všechny solutany.

To ostatně potvrdil i jeden z kladenských narkomanů, který byl v lékárně v obchodním domě stálým zákazníkem. „Kupoval jsem tu od jedné krabičky až po sto balení. O této lékárně to věděl každý výrobce. Jelepší koupit toho více než obcházet jiné lékárny a nakupovat modafen nebo nurofen po dvou baleních,“ uvedl uživatel pervitinu.

Z čeho se také vyrábí droga pervitin:Pervitin je typickou českou drogou. Vyrábí se zpravidla v menších laboratořích, ale i ve velkém. Loni policie na území republiky zlikvidovala bezmála 400 varen. Pseudoeferdin, jenž pervitin obsahuje, výrobci návykových látek získávají z Modafenu, Nurofenu stop grip, Panadolu plus grip, Kodeinu či Paralenu plus.