Pomohly mnoha dezorientovaným lidem, handicapovaným a několikrát dokonce zachránili lidský život, nebo vyřešili nejeden partnerský nebo rodinný konflikt.

Bohužel jejich častým úkolem bylo také zachránit život zvířatům, která jejich majitelé opustili nebo se ztratili. Nejčastěji tak v záchytných kotcích končili psi všeho věku, ale odchytávali třeba zatoulanou fretku, ještěra a několik hadů. Ve výčtu činností strážníků se však v uplynulém roce objevilo i několik skutečně kuriózních případů, o nichž vás Kladenský deník již informoval, ale i přesto stojí za připomenutí.

Za naftu platit Becherovkou nejde

Říká se: Bez peněz do hospody nelez. Avšak toto pořekadlo by se dnes dalo uplatnit i v mnohých jiných případech, jako třeba u toho, kdy sestrážníci už v lednuloňského roku zybývališestadvacetiletým mužem vietnamské národnosti, jenžchtěl svou útratu na čerpací stanici zaplatit dvěma lahvemi Becherovky. „Tuto skutečnost nám oznámila obsluha jedné benzinky v Kladně, a proto na místo vyslaní strážníci cizince upozornili, že platba je možná pouze v hotovosti nebo platební kartou. Muž poté na místě natankované vozidlo ponechal a odešel ke kamarádovi pro hotovost. Po návratu pohonné hmoty zaplatil,“ sdělila mluvčí Městské policie Kladno Olga Pípalová.

Do domu se vloupal vítr

V březnu přišlo na linku 156 oznámení od obyvatelky rodinného domu v Rybné ulici v Kladně, že se jí pravděpodobně někdo pohybuje v přízemí domu. Ne vždy však všechny podezřelé zvuky, které jsou slyšet, musejí být důvodem k panice a obavám o život. „Hlídka na místě zjistila, že dům je v rekonstrukci a vchodové dveře se vlivem silného větru samovolně otevřely. V domě se nikdo cizí nenalézal a majitelka si pak dveře zajistila,“ řekla Pípalová.

Včely obsadily automobil

Květnový případ, kdy se na jednom z vozidel zaparkovaných v Zádušní ulici usadil roj včel, byl opět krásným důkazem toho, že když si příroda usmyslí, člověk s ní jen těžko něco zmůže. I v tomto případě zafungovala spolupráce strážníků a hasičů, kteří roj z vozu nakonec odstranili a řidič se takmohl vydat na další cestu.

Žebrali s mačetou v ruce

Koncem června musela hlídka městské policie zasáhnout proti opilým žebrákům, kteří se za výdělkem vydali ozbrojeni mačetou. Mluvčí kladenských strážníků uvedla, že dotyční se pohybovali před obchodním domem v Italské ulici. „Hlídka zjistila, že se jedná o sedmadvacetiletého muže z Kladenska a jeho o rok mladšího kamaráda z Teplicka. Ten navíc v ruce třímal zhruba 57 centimetrů dlouhou mačetu a pohyboval se s ní mezi lidmi. Proto nu ji strážníci odebrali a oba z místa vykázali,“ popsala Pípalová.

Strážníci pátrali po UFO

Rozhodně nejkurióznější případ loňského roku městská policie vyšetřovala poslední den v červenci. „V odpoledních hodinách volal jednapadesátiletý muž z Kladna, že poblíž cyklostezky v Lidické ulici jeho manželka údajně zpozorovala modrý záblesk a následně modrou mlhu. Proto se domnívala, že by mohlo jít o UFO a oznamovatel se poté vydal na místo, kde nalezl stopy po modrém prášku,“ sdělila mluvčí.

Záhadu o potenciální existenci jiných živých bytostí ve vesmíru se však ani tentokrát rozluštit nepodařilo, protože strážníci zjistili, že se jednalo o poprašek po odhozené dýmovnici.

V popelnici si zapomněl paměti do počítače

O tom, že zdání může klamat a ne každý, kdo se přehrabuje v kontejneru, hned musí být žebrák nebo bezdomovec, se přesvědčil oznamovatel, který na náměstí Edv. Beneše přivolal strážníky proto, že se tu dvě osoby přehrabovaly v nádobě na nebezpečný odpad. „Hlídka zde skutečně zjistila sedmašedesátiletého muže z Kladna, který jí však tvrdil, že do kontejneru odhodil starý počítač a nyní zjistil, že v něm zapomněl paměti,“ sdělila Pípalová.

Muž prý nalezl lidské ostatky

Ne příliš úsměvně v prvopočátku znělo listopadové oznámení, které městská policie obdržela od jednoho obyvatele Sítné. Ten totiž uvedl, že provádí rekonstrukci podlahy a přitom nalezl lidské kosti. „Osmapadesátiletý muž strážníky zavedl ke kotli na tuhá paliva a z něj byla vyhrabána hromádka ohořelého koksu. Oznamovatel uvedl, že kousky považoval za kosti. Proto je hlídka prověřila, ale zjistila, že se nejedná o ostatky živočišného původu,“ řekla mluvčí.