Vedení školy zpočátku podezření nemělo. Nový kolega diplom dodal. S donesením doložky ale otálel.

Pokaždé přišel s jinou výmluvou, proč ji nedonesl. Vedení školy nakonec došla trpělivost a existenci muže si prověřila přímo na univerzitě. Odpověď byla šokující. Žádný muž takového jména u nich na škole nikdy nestudoval, natož aby získal diplom.

Jako správný manipulátor ale dokázal podvodník přesvědčit své okolí, že právě on posílí řady učitelského sboru a bude pro školu přínosem.

U mladých lidí ve škole byl oblíbený a dokonce založil pěvecký soubor. Na druhé straně studenti z jeho výkladu prý příliš moudří nebyli. Zadal například práci v hodině, ale nenásledovala potřebná zpětná vazba.

NABÍZEL DOUČOVÁNÍ

Kromě pevného pracovního poměru dával falešný učitel i soukromé hodiny. Způsob výuky však volil neobvyklý. Své o tom ví i vysokoškolačka z Kladna, která potřebovala připravit na obtížnou zkoušku z matematiky na vysoké škole a kontakt na falešného učitele dostala přes známou.

Doučování ale podle jejích slov bylo více než zvláštní. „Při prvním setkání mě znejistěl natolik, až jsem získala pocit, že nic neumím a na vysoké škole nemám co dělat,“ předeslala dívka, která přiznala, že domů odešla s pláčem. To byl ale jen začátek.

„Podruhé se vymlouval, že je velmi zaneprázdněn, přestože jsme byli domluveni na konkrétní čas. Nebylo téměř možné se s ním sejít. Napotřetí se mnou komunikoval už jen písemně přes skype s výmluvou, že má rozbitá sluchátka. Místo výkladu mi posílal pouze teoretické odkazy z internetu. Kdykoli jsem se zasekla v polovině příkladu, napsal mi, že si na to musím přijít sama,“ popsala svou osobní neblahou zkušenost.

Ze školení v pražském fitnesscentru, kde J.K. přednášel coby lékař.

Ze školení v pražském fitnesscentru, kde J.K. přednášel coby lékař. Autor: archiv fitnesscentra

VĚC ŠKOLA ŘEŠÍ S PRÁVNÍKY

Vedení školy před několika dny udělalo působení podvodníka na škole přítrž. Falešného učitele propustilo. „O situaci byli informováni všichni zaměstnanci a žáci. Pro třídu, kde dotyčný pracoval jako třídní učitel, byla svolána mimořádná třídní schůzka,“ informovalo vedení školy skrze facebookový profil s tím, že zprávu o dění dostal i zřizovatel a další příslušné instituce. Celou záležitost nyní škola řeší s právníky.

Více se však vedení školy k věci vyjadřovat nechtělo. Škola prý ani není povinná podávat trestní oznámení.

Policisté však na základě dotazů a informací od médií provedli prvotní šetření k danému případu z úřední povinnosti. „Vzhledem k tomu, že se provádí prvotní šetření, nelze v tuto chvíli poskytnout žádné bližší informace,“ řekla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

MUŽ MNOHA PRACÍ

Jak se podařilo Kladenskému deníku zjistit, podvodník má zřejmě bohatou minulost. Dříve se prý měl prezentovat jako humánní lékař, když v pražském fitness centru poskytoval zdravotnické kurzy coby lektor a oháněl se řadou zahraničních kurzů.

Před časem pak prý dělal kariéru jako veterinář v Horních Počernicích. Společně s dalším kolegou prováděli svévolně i veterinární a chirurgické zákroky, za něž si nechávali platby posílat na své osobní účty. „Za zvířecími zákazníky jezdili, případně je ošetřovali u sebe doma a platby inkasovali v hotovosti nebo na svůj účet. Pokladní doklady za přijaté platby nevystavovali,“ potvrdil podvedený majitel kliniky.

Komora veterinárních lékařů na podvodníka podala už v létě v roce roku 2015 ke státnímu zastupitelství podnět pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného podnikání. Odsud se případ vrátil později k došetření jako přestupek.