Pětatřicetiletý Miroslav Láznička ze Slaného, v minulosti už dvakrát soudně trestaný, si svobodu dlouho neužil. Za svoji brutalitu si posedí v chládku pěkně dlouho. Devět let. Rozsudek ale zatím není pravomocný, odsouzený se proti němu odvolal.


Případ se stal v prosinci loňského roku. Láznička si vyhlédl dům, kde bydlela seniorka sama. Do baráku se dostal po žebříku a rozbitým oknem. Třiaosmdesátiletá žena seděla v tu chvíli v obývacím pokoji. Láznička k ní přiskočil, chytil ji pod krkem a požadoval peníze a zlato. Žena se mu vytrhla, utekla do vedlejší místnosti a z okna křičela o pomoc.

Její volání naštěstí slyšeli lidé ze sousedství a přivolali policii. Mezitím sváděla v domě stařenka souboj s násilníkem dál. Ten ji opakovaně chytil pod krkem. To už ale k domu naštěstí přijížděli policisté. Když pachatel uslyšel houkačky, utekl na půdu a tam se zabarikádoval. Muži zákona ho i díky tomu ihned dopadli a odvedli v poutech. Stařenka neutrpěla žádná vážná zranění, ale velké psychické problémy bude mít patrně do konce života. Od přepadení má strach a nezůstává v domě sama.

Přestože se agresor snažil u soudu vymluvit na to, že ho do domu poslala parta Romů pod pohrůžkou násilí, aby odtud donesl klíče od babičky jednoho z nich, soud mu báchorku neuvěřil.

Vzhledem k předchozím deliktům vyměřil Lázničkovi trest při horní hranici sazby. Jediný, koho senát dohnal v soudní síni k slzám, byl násilníkův otec. Vzhledem ke svému vysokému věku má obavy, že už se synova návratu z vězení nedožije.

To, že je recidivista filuta a rád přichází snadno k penězům, ví i jeho bývala přítelkyně. Před časem žil s ní a jejími třemi dětmi ve společné domácnosti. Partneři pobírali dávky v hmotné nouzi. Přestože se po čase rozešli, muž nelenil a v době výplat si pokaždé počkal před domem na poštovní doručovatelku, od které peníze převzal a zmizel.