Jen chvilkové zastavení s nimi, může stát osloveného nemalé peníze. Tito výtečníci jsou totiž velmi zruční, a tak lidé často ani nepostřehnou, že byli okradeni.

Dva příklady za všechny: Ve Vítězné ulici v Kladně zastavila čtyřiasedmdesátiletou paní mladší žena. Vnutila jí hodinky. „V okamžiku, kdy seniorka hledala drobné, sáhla jí do peněženky a vytáhla z ní tisícikorunovou bankovku,“ vylíčila případ mluvčí kladenských policistů Jana Šteinerová.

Trošku jiný scénář mělo okradení číslo dvě: Zatím neznámý muž v přibližném věku třiadvaceti let nabídl ženě, že jí vyčistí zlatý prsten. Když mu ho dala, odešel se slovy, že musí sehnat prostředek na čištění. Okradená čekala až se vrátí. Marně.

„Ženě vznikla škoda ve výši sedmi tisíc korun. Oba případy jsou vyšetřovány jako podezření z přečinu krádeže,“ doplnila mluvčí Šteinerová.

Pokud prodejci neuspějí s nabídkou zboží, snaží se v lidech vzbudit lítost, či osloveným strkají věci přímo do tašek. Jestliže se někdo stal svědkem takového jednání či byl sám osloven, měl by se obrátit na policii či na linku 158. Velmi důležité je, zapamatovat si přibližný popis osob
a místo, kde se událost odehrála. Obrátit se můžete také kladenské strážníky na čísle 156.