Záchranná služba byla přivolána k muži, který při projíždění křižovatky spadl z kola. Poté zůstal ležet na silnici a nemohl vstát. Po příjezdu sanitky byl při vědomí a jevil známky opilosti. Když se snažili záchranáři muže vyšetřit, začal jim sprostě nadávat a odmítl spolupracovat. Ovšem zasahující nemohli nechat vulgárního opilce nechat ležet v komunikaci. Navíc nebylo možné vyloučit, že při pádu cyklista neutrpěl těžší zranění. Záchranáři zavolali na pomoc policii.
„Snažili jsem se mu vysvětlit, že ho prostě musíme převézt do nemocnice. Kdyby se s ním cokoli stalo, odpovědnost za jeho zdravotní stav je na mně. Opilost může vést k dalším komplikacím. Kdybychom ho nechali odejít, mohl by například spadnout pod auto,“ vysvětlila lékařka Jana Šeblová, která pracuje u záchranné služby už devatenáct let.
Jak sama říká, se slovními útoky pacientů, jež jsou ve většině případů pod vlivem alkoholu, se záchranáři setkávají poměrně často, ovšem toto byl zatím nejnepříjemnější zážitek. Opilý pacient chvíli seděl na zemi, pak se zvedl a snažil se odejít. Posádka sanitky se mu opět snažila vysvětlit, že je v jeho zájmu, aby si nechal pomoci a vyzvali ho, aby si lehl na nosítka.
„Začal být agresivní. Kolega ho držel za ramena a já jsem se snažila držet ruku. Nohy měl volné a tak začal kopat,“ vylíčila doktorka.Janu Šeblovu několikrát surově kopl do břicha. Tříčlenná posádka se ho až do příjezdu policie snažila udržet na lehátku.
„Muž po celou dobu čekání na policii kolem sebe kopal. Do nemocnice v Kladně musel být transportován za dohledu dvou policistů v sanitním voze. Záchranná služba zvažuje, zda na útočníka podat trestní oznámení,“ uvedla k případu mluvčí záchranářů Tereza Janečková.
Středočeská záchranná služba pro své zaměstnance organizuje kurzy asertivity a sebeobrany. „Snažíme se nezvyšovat riziko konfliktů. Na kurzech sebeobrany se učíme jak ochránit sebe. My nesmíme pacientovi ublížit. Trénujeme také komunikaci, ale bohužel mám pocit, že tyto případy jsou čím dál tím četnější. Dřív měli větší respekt i ti opilci,“ vyjádřila se lékařka.
S opilými pacienty poradit už třikrát. Kromě tohoto případu se konflikty odehrály také na Příbramsku a Praze-Západ. Napadání je pro záchranáře vždy velmi nepříjemné.
„Člověk, který je zvyklý pomáhat a je najednou při výkonu svého povolání sám ohrožen, to může snášet špatně. Pro mě to byla nepříjemné, ale ne natolik, že bych cítila, že už nemohu pracovat na záchranné službě,“ popsala svou zkušenost doktorka.
Záchranáři nemají moc možností jak se mohou bránit, omezovací a donucovací prostředky jsou oprávněni použít pouze policisté. Vydat se cestou zklidnění agresivních pacientů léky je nesmírně rizikové, jelikož účinky mohou být nepředvídatelné. V těchto případech je klíčová spolupráce s policií.