V případě, že by znalecké zkoumání ukázalo, že si 37letý muž dokázal uvědomovat, co dělá, a byl tudíž za své počínání odpovědný, mohl by o svém počínání po několik let přemýšlet ve vězení. Policejní mluvčí Barbora Schneeweissová informovala, že kriminalisté Prahy-venkov: Východ zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecné ohrožení a přečinu nebezpečné vyhrožování. „V případě prokázání viny a odsouzení muži hrozí až osmiletý trest odnětí svobody,“ konstatovala mluvčí.

Drama se v Brandýse nad Labem odehrávalo během předposledního červnového čtvrtka. V podvečer 23. června byly složky integrovaného záchranného systému přivolány do Jasanové ulice, kde obyvatel jednoho z bytů hrozil výbuchem. V bytě se zabarikádoval, odmítal vyjít ven – a s policisty hovořil přes balkon. Tvrdil, že se bojí o svou rodinu. „Uvedl, že u sebe má plynovou bombu, kterou policistům i ukázal, a že dům vybouchne, připomněla Schneeweissová.

Krádež elektrokol.
Muž ukradl dvě elektrokola, to první se mu nelíbilo. Po zloději pátrá policie

Zatímco se ho policisté snažili přesvědčovat, že takové počínání by nikam nevedlo, byla přivolána krajská zásahová jednotka. Ještě než dorazila, se policistům podařilo dotyčného přesvědčit, aby z bytu vyšel ven. Na chodbě byl okamžitě zpacifikován. V tašce, kterou vynesl z bytu, byla plynová tlaková láhev a válcovitý předmět, který pyrotechnici později označili za napodobeninu ručního granátu bez iniciátoru. Cokoli dalšího nebezpečného se v bytě nenašlo. „Celý prostor následně prohledali i dva psovodi se psy vycvičenými na vyhledávání výbušnin, kteří žádné výbušniny nenalezli,“ poznamenala mluvčí. S dodatkem, že však nešlo o akci bez rizika: „Hasiči provedli měření koncentrace plynu za dveřmi bytu podezřelého – a naměřili zvýšenou koncentraci plynu s rizikem výbuchu.

Naštěstí se nic špatného nestalo a nikdo nepřišel k úrazu. Alkohol podezřelý muž nenadýchal – pozitivně mu ale vyšel drogový test; konkrétně na přítomnost amfetaminu. Eskortován byl podle slov Schneeweissové do psychiatrické nemocnice, kde zůstal hospitalizován.