Tehdy v podvečer 13. února 2008 se střetly při nebezpečném předjíždění kamion, dodávka a osobní automobil. V dodávce zemřelo osm lidí. Jednalo se o zaměstnance postoloprtské zámečnické a instalatérské firmy, kteří cestovali do práce.

Jedním z nich byl i pětadvacetiletý David. Ač byl ze severních Čech, ke Slanému měl vztah. Jezdíval sem s kamarádem Honzou za jeho babičkami i na chatu do nedalekého Bílichova, kde kluci užívali prázdniny.

Ve vteřině bylo u Panenského Týnce po všem. Honza ten den s partou naštěstí necestoval.

Za viníka nehody policie a později i soud označily tehdy jedenačtyřicetiletého řidiče Škody Fabia Petra Hinterholzingera z Chomutova. V červenci 2009 ho poslal Okresní soud v Lounech do vězení na šest a půl roku.

Proti verdiktu se odvolal, nicméně Krajský soud v Ústí nad Labem trest v této výši potvrdil. V současné chvíli už jmenovaný muž ve vězení není. V nápravném zařízení s dohledem si odseděl polovinu trestu. Před pár dny byl za dobré chování podmínečně propuštěn na svobodu.

Podle soudu zavinil nehodu Petr Hinterholzinger svou riskantní jízdou. Při vyšetřování bylo zjištěno, že se Škodou Fabia předjížděl v zákazu a při manévru neváhal jet přes dvojitou plnou čáru. V protisměru se pak střetl s protijedoucím Fordem Tranzitem. Ten se odrazil a vjel přímo pod kamion. Následky byly fatální. Všech osm mužů v tranzitu na místě zahynulo.

„Soud je přesvědčen, že obžalovaný je jednoznačně člověkem, jenž nehodu zavinil. Potvrdila to řada důkazů. Podstatné byly především výpovědi osmi policistů, kteří na místě činu zajišťovali stopy," řekl soudce Okresního soudu Louny Petr Šilhan.

Odsouzený od počátku toho co se stalo, lituje. „Chtěl bych vyjádřit velkou lítost. Snažím se vcítit do poškozených. I já to ponesu celý život. Je to obrovská tragédie, životy nevrátíme, je mi moc líto, co se stalo," vypověděl Hinterholzinger.

Nicméně vinu nepřiznal. Podle něj ke střetu jeho auta s dodávkou, která se od vozu odrazila a vletěla pod kamion, došlo v jeho jízdním pruhu. Nikoli, že by jel zčásti v protisměru, jak bylo uvedeno v obžalobě.

Pro příbuzné, spolužáky, kamarády a známé je to dodnes velká tragédie, která otřásla celými Postoloprty. Neštěstí se zapsalo do života mnohých. Většina mrtvých byli otcové od rodin. Jedním z nich byl i pětadvacetiletý David. Zůstala po něm vdova Vlaďka.

Bylo jí tehdy pouhých 19 let. Měli ročního syna. V době nehody byla žena těhotná a čekala dvojčata. Dnes už je chlapec ve školním věku a holčičkám bude pět let.

Na Davida, stejně jako na ostatní zemřelé, okolí nezapomíná a chodí pravidelně k jejich hrobům. „Byla to hrůza, co se tehdy stalo, a nikdo z nás na to do smrti nezapomene," řekl Jakub, přítel rodiny a bývalý spolužák mladé vdovy.

„Brácha s Davidem hrál fotbal. Byli nerozluční kamarádi odmala. Zasáhlo nás to všechny stejně silně jako Davidovu rodinu," vzpomíná Jakub.

Mladá vdova zůstala na vše sama se třemi dětmi. Přátelé a rodina sice pomáhali, ale i tak měla velké problémy a sáhla ze zoufalství po drogách.

„Dnes už je na tom lépe a je to doufám za ní, ale lehké to mít nikdy nebude. Přišla o práci a není tolik chlapů, kteří by se chtěli starat o tři děti. Kromě Davida má Vlaďka ještě pětiletá dvojčátka, holky," uzavřel Jakub.

"Silnice smrti"

Silnice I/7 z Prahy do Chomutova protínající v některých úsecích Slánsko postrádá dva rychlostní pruhy. Nezřídka je nazývána "silnicí smrti". V roce 2011 zde zemřelo pět lidí a další byli vážně zraněni. Loni přibyli další mrtví. Starostové obcí na trase dokonce před nedávnem napsali dopis vládě. Premiér Petr Nečas odpověděl, že na dostavbu silnice peníze nejsou, přesto bude vláda hledat alternativy pro zlepšení situace.