Až v úterý totiž soudce okresního soudu Ladislav Koudelka rozhodne, zda mají podíl na smrti pětadvacetiletého cizince, který loni 22. dubna utonul v dopadovém bazénu pod atrakcí space bowl. Podle obžaloby při své službě nedůsledně kontrolovaly zmíněný prostor. Obě mladé ženy naopak svou vinu popírají.

Nešťastná událost se stala jednu minutu po poledni. Černoch, který aquapark navštívil v doprovodu vychovatele se skupinou mladíků pobývajících v azylovém zařízení pro děti cizinců (tvrdil totiž, že je mu šestnáct let, vyšší věk prokázala po jeho smrti až nařízená soudní pitva), zmizel během okamžiku pod hladinou a už se nevynořil. Jeho tělo našla na dně až po hodině jiná směna plavčíků. Muži už nebylo pomoci.

Ve čtvrtek byly u okresního soudu promítány záběry bezpečnostních kamer aquaparku. Z nich byl patrný pohyb plavčíků po areálu, ale i samotný tragický okamžik. Matka zemřelého, Marie Joao Dikayizila, která byla v doprovodu zástupce Česko–africké společnosti přítomna v jednací síni, se při jejich sledování zhroutila a na podlaze dlouho plakala. Promítnut byl rovněž filmový materiál pořízený policií při vyšetřování události.

„Obžalované uvádějí, že nepochybyly, ale po celou dobu své služby se prakticky nezvedly ze židlí a na důležitých místech se pohybovaly jen minimálně. Nedívaly se do dojezdového bazénu a tím zanedbaly své povinnosti, byť utonutí bylo do jisté míry nešťastné,“ řekl mimo jiné v závěrečné řeči státní zástupce, který pro plavčice navrhl vzhledem k jejich dosavadní bezúhonnosti a věku uložit podmíněný trest a zákaz výkonu funkce plavčíka po dobu tří let. Naopak obhájci poukázali například na nemožnost důsledné kontroly bazénu vzhledem k dalším povinnostem, které měly jejich mandantky v důsledku výkonu své práce. Jejich návrhem je zproštění obžaloby.

Soudce Ladislav Koudelka ve čtvrtečních odpoledních hodinách nakonec rozhodl, že rozsudek vynese až v úterý 10. června.

Po loňské tragédii byla atrakce space bowl uzavřena a do provozu byla znovu uvedena počátkem letošního roku. Smrt černocha nebyl první případ, kdy na ní někdo utonul. O dva roky dříve zde zemřel jedenáctiletý chlapce z Příbramska. Cizí zavinění tehdy ale policie neshledala.