„Dva muži ve věku kolem čtyřiceti let o výšce přibližně 170 cm, kteří ženám převážně v důchodovém věku nabízeli provedení výkopových prací za finanční obnos, se objevili ve vsi v uplynulých dnech. Tímto způsobem oslovili celkem pět žen a podvodným způsobem od tří seniorek vylákali finanční hotovost v celkové výši 14 500 korun, práci ale neodvedli,“ sdělila k případu kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

První podvedenou byla dvaasedmdesátiletá žena, která dala napoprvé pachatelům 3 tisíce korun. Následující den muži ženu navštívili znovu a nabídli jí ještě i vydláždění celého dvora za 4,5 tisíce korun. I tentokrát jim dala peníze předem. Více už se neukázali.

Povedená dvojice vylákala od jiné, pětasedmdesátileté důchodkyně, částku ve výši 4 tisíce korun s tím, že jí provedou výkopové práce. Vše se odehrálo jako v předchozím případě.

Třetí podvedenou se stala dvaaosmdesátiletá seniorka, která za zakopání kabelů do země před svým domem zaplatila dopředu 3 tisíce korun. Ani v tomto případě nebyla práce odvedena.

Pachatelé dále oslovili třiasedmdesátiletou ženu s nabídkou provedení izolace na jejím domě, a to za poplatek 5 tisíc korun. V tomto případě byla žena obezřetná, nabídku nepřijala a peníze nevydala. Podvodníci byli však neodbytní a zkusili peníze vylákat od její sedmapadesátileté dcery. I zde narazili.

Seniorkám z obce následně došla trpělivost a vše nahlásily na policii. Peníze stačili nepoctivci vylákat z důchodkyní v Sokolské ulici, v ulici Vladislava Vančury, Žilinské a Karlovarské třídě.

"Kladenští policisté vyzývají nyní občany, kteří v obci Kamenné Žehrovice spatřili podezřelé muže, kteří se zde pohybovali a nabízeli seniorkám tyto služby, aby poskytli k jejich popisu nebo pohybu poznatky na nejbližší policejní služebně nebo na bezplatné lince 158. Policisté dále vyzývají další občany, kteří se mohli také stát obětí těchto podvodníků, aby tento skutek oznámili na policejní služebnu. Není vyloučeno, že tito pachatelé trestnou činnost prováděli i v jiných obcích, a to nejen na území kladenského okresu," dodala mluvčí Šteinerová.

Varování policie:
Kladenská policie opakovaně upozorňuje občany a především seniory, aby byli obezřetní, dbali zvýšené opatrnosti a vyvarovali se před podvodníky - zloději, kteří se pod záminkou jakéhokoliv příběhu snaží vetřít do jejich přízně a poté zneužijí jejich důvěřivosti ve svůj prospěch. Vždy je nutné si ověřit, zda tyto cizí osoby, které vás osloví s nabídkou služby nebo jakéhokoliv zboží, se zakládají na pravdě a nejedná se o podvodná jednání. Největším problémem těchto podvodných jednání a krádeží je nevyzpytatelnost pachatelů, kteří za účelem různě vymyšlených příběhů se obohacují ve svůj prospěch a k této trestné činnosti si vybírají především seniory.

Kladenská policie dále občanům a především seniorům doporučuje, aby nedůvěřovali žádným cizím osobám, i když působí velmi příjemně a přesvědčivě. V současné době mají pachatelé velmi vlídné a důvěrné chování a vystupování a jsou oblečeni do pěkných a kvalitních oděvů. Za svou potencionální kořistí přijíždí i v dražších vozidlech. Někteří pachatelé vyjíždějí páchat trestnou činnost tohoto typu i z jiných okresů nebo dokonce i krajů.

Upozornění pro seniory:
· nevěřte žádným příběhům a vždy si danou skutečnost ověřte u svých blízkých
· nikdy si nepouštějte do svého obydlí cizí osoby
· nebuďte důvěřiví
· pokud vás osloví cizí osoba a nabízí různé služby nebo zboží anebo se chce pod jakoukoliv záminkou dostat do vašeho obydlí, kontaktujte policii – bezplatná linka 158.