Šestadvacetiletého recidivistu policisté vylákali před dům ve Velvarech, kde bydlí. Vzápětí ho zde zadrželi. Po výtečníkovi totiž toužily hned dva soudy.

Mělnický proto, že v minulosti opakovaně usedl za volant automobilu bez řidičského oprávnění, kladenský ho zase chtěl poslat za mříže kvůli tomu, že se u něj doma v minulosti našel jiný poberta figurující v celostátním pátrání a větší množství zbraní. Právě to byl důvod, proč policisté zvolili taktiku zatknout ho na ulici.

Možná málokdo ví, že součástí kriminálky je na Kladensku a Slánsku čtyřčlenný specializovaný tým, který se zabývá hledáním nezvěstných pachatelů trestných činů a pohřešovaných osob. „V současnosti na našem seznamu figuruje zhruba dvě stě jmen. Měsíčně se nám daří vyřešit kolem patnácti případů,“ uvedl jeden z členů týmu, jejž můžeme nazvat třeba lovci lidí.

Nejčastěji se zločinci skrývající se před spravedlností dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí či krádeží, nebo se jim nechce po odsouzení nastoupit za mříže. „Letos v mnohem větší míře zaznamenáváme trend, že se někteří vyhýbají stíhání tím, že si nepřebírají zásilky. Zvyšuje se také počet násilných vstupů do objektů z naší strany. Mnoho lidí si myslí, že k tomu potřebujeme souhlas soudu, jako třeba u domovní prohlídky, ale tak tomu není,“ poznamenal kriminalista.

Aby byli kriminalisté úspěšní, je prý důležitá dobrá znalost kriminálního prostředí, v němž se řada z mužů a žen, po nichž je vyhlášeno pátrání, pohybuje.

Někdy se stává, že když se je policistům podaří dopadnout, je na nich znát úleva. „Nemají třeba odvahu nastoupit do vězení a když je najdeme, je pro ně tato situace vyřešena. Na druhou stranu si ale musí uvědomit, že pokud se nástupu vyhýbají, sami se připravují o možnost, že by mohli být propuštěni na podmínku po uplynutí poloviny svého trestu,“ vysvětlil kriminalista.